Za područje cijele Hrvatske na snazi je meteoalarm zbog iznimno visokih temperatura Vrhunac toplinskog vala očekuje se u srijedu. Kako prognozira Državni hidrometeorološki zavod, najviša dnevna temperatura u utorak će većinom biti između 31 i 36 °C.
POGLEDAJTE VIDEO:
Zbog novog toplinskog vala, upozoravaju na ekstremno visoke temperature, a u srijedu se očekuje vrhunac. Više regija u zemlji je pod crvenim alarmom. Najgore će biti uz samu Jadransku obalu, odnosno u Rijeci, Splitu i Dubrovniku, a za vikend je upaljen i najviši stupanj upozorenja za Zagreb, Osijek i Karlovac.
- Budite spremni na pojavu zdravstvenog rizika zbog vrućine i visokih temperatura kod osjetljive populacije, ponajprije starijih i male djece. Slušajte i postupajte prema savjetima danima od strane nadležnih službi - stoji u upozorenju.
Tijekom noći neće biti ugodno za dobar i kvalitetan odmor, osobito duž obale, što mnogima može utjecati na raspoloženje i radnu učinkovitost tijekom dana. Vrućina meteoropatima i kroničnim bolesnicima može uzrokovati dodatne zdravstvene tegobe pa im se savjetuje pridržavanje uputa liječnika, navode iz DHMZ-a u biometeorološkoj prognozi.
Jedan od načina da se zaštite jest da rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine, točnije negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera da njima ne izazovete jaču dehidraciju. Možete se samo osvježiti tako da u ustima rastopite kockicu, dvije leda. Dehidraciju od vrućina izbjegnite uzimanjem razrijeđenog soka kao što je limunada i to odrasli svakih 1-2 sata, a djeca svakih 15-20 minuta po 1 do 2 žlice ili gutljaj vode.
POGLEDAJTE VIDEO:
Nemojte čekati osjećaj žeđi da biste povećali unos tekućine, pogotovo kod starijih osoba koje imaju slabiji osjećaj žeđi i jedite češće male i što tekućije obroke. Izbjegavajte hranu prebogatu bjelančevinama. Ako ste u mogućnosti, pripremite miješano svježe voće, tzv. „smoothie“ ili spravite laganu juhu, da organizmu vratite izgubljene minerale, vitamine i elektrolite.
Izbjegavajte boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10-17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima. Osobe koje rade na otvorenom (npr. građevinski radnici) se trebaju češće odmoriti, skloniti u hlad i popiti 1 i 1/2 čašu vode svakih 30 minuta. Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi.
Nastojte rashladiti prostor u kojem živite. Idealno bi bilo sobnu temperaturu održavati ispod 32°C danju, a 24°C noću. To je posebno važno za djecu, osobe starije od 60 godina ili osobe s kroničnim zdravstvenim problemima. Koristite hladniji noćni zrak da rashladite svoj dom. Ako je moguće, otvorite sve prozore ili podignite rolete tijekom noći i ranih jutarnjih sati, kada je vanjska temperatura niža.