To je to što me zanima!

Hrvatskim tvrtkama dostupno 35 milijuna eura za fuzijske tehnologije: Potpisali sporazum

HGK će osnovati Zajednicu znanstvene industrije koja će surađivati sa Ineustarom, rekao je potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj HGK Tomislav Radoš
Vidi originalni članak

Hrvatska gospodarska komora (HGK) u četvrtak je potpisala sporazume o suradnji sa španjolskim partnerima kojima hrvatskim tvrtkama olakšava sudjelovanje u projektu fuzijske tehnologije "Dones", čineći dostupnijima poslove vrijedne 35 milijuna eura, izvijestio je HGK.

Radi prelaska na što održivije oblike energije, Europska unija želi izgraditi prvu demonstracijsku elektranu u kojoj će se struja proizvoditi uz pomoć fuzije, što otvara značajne mogućnosti za tvrtke usmjerene na istraživanje, razvoj i visoke tehnologije. Tako je u europskom tom strateškom projektu nazvanom Dones od ukupno 707 milijuna hrvatskim tvrtkama na raspolaganju 35 milijuna eura.

HGK je pak potpisao sporazum o suradnji sa španjolskim udruženjem tvrtki u znanstvenoj industriji Ineustar i Gospodarskom komorom Granade, inače lokaciji Donesa. Ti sporazumi temelj su za zajednički nastup sa španjolskim tvrtkama unutar realizacije Donesa.

SURADNJA OKO FUZIJE Tadić o važnom projektu: Gradit će se elektrana u Španjolskoj, a velike koristi imat će i Hrvatska

HGK će osnovati Zajednicu znanstvene industrije koja će surađivati sa Ineustarom, rekao je potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj HGK Tomislav Radoš.

Prema njegovim riječima, tvrtkama na raspolaganju tri načina uključivanja u projekt: kroz sredstva za fuzijske tehnologije, druge popratne nabave poput logistike, kao i kroz partnerstva sa španjolskim tvrtkama.

"Nedavna događanja u Europi i svijetu pokazuju koliko je važna posvećenost energetskim strategijama, obnovljivim izvorima energije i čistoj energiji i to je jedini realni izbor ako želimo zaštititi nacionalne interese", rekao je ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović.

"Snažno podupiremo sudjelovanje znanosti u osiguravanju energije budućnosti u ovom projektu, kao i naše tehnološke tvrtke", dodao je.

Na listi dobavljača za fuzijske poslove, za koju postoje stroge kontrole, upisano je oko dvadeset domaćih tvrtki, čime pariramo brojkama Austrije i Finske.

Dones je europski strateški projekt vrijedan 707 milijuna eura kojemu je cilj izgradnja istraživačke infrastrukture međunarodnog uređaja za ozračivanje fuzijskih materijala.

Kao španjolsko-hrvatski projekt 2018. je uvršten među projekte ESFRI-ja, strateški važne za EU, za kojeg bi Hrvatska trebala isporučiti opremu proizvedenu u RH u vrijednosti pet posto projekta, tj. 35 milijuna eura.

Investicijski fond Dones.hr čine Institut Ruđer Bošković i još pet znanstvenih ustanova te Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare