Za bebe vrlo male porođajne težine od samo nekoliko stotina grama porođaj je vrlo traumatičan pa na Klinici za ginekologiju Kliničke bolnice Sveti Duh u Zagrebu primjenjuju zahtjevnu i rijetku metodu u kojoj se dijete porađa carskim rezom na način da ga se vadi zajedno s vodenjakom.
Nedavno je svijet obišla slika bebe u vodenjaku koju je na svoj profil na Facebooku stavio grčki ginekolog, a uz fotografiju je naveo kako je riječ o porođaju koji će pamtiti cijelog života. No tu rijetku metodu vrlo uspješno radi i naš doktor znanosti, specijalist ginekologije i subspecijalist feto-maternalne medicine Vladimir Blagaić (45).
S njom je počeo još 2005. godine i u međuvremenu ju je usavršio. Na taj je način do sada porodio oko 150 beba, uglavnom prijevremeno rođene i male porođajne težine. Dosadašnji su rezultati pokazali da se takve male bebe koje na svijet dođu zajedno s vodenjakom znatno bolje adaptiraju na vanjsku okolinu od onih koje liječnici porode klasičnim carskim rezom. Također, iskustvo je pokazalo da takve bebe nakon porođaja u jedinici intenzivne njege borave kraće od novorođenčadi koja nisu izvađena s vodenjakom. Najmanje dijete koje je dr. Blagaić porodio zajedno s vodenjakom imalo je samo 570 grama, a na svijet je došlo u travnju ove godine.
- Za nerazvijenu i prijevremeno rođenu djecu porođaj je općenito vrlo traumatičan. Na ovaj način znatno smanjujemo tu traumu. No bolje je i za majku. Krvarenje je manje jer ovoj tamponira reznu ranu, a iako je metoda zahtjevna, kad se usavrši, sve ide vrlo brzo. Prstima se izljušti vodenjak, koji se potom s bebom u njemu potisne iz maternice. Sve zajedno ne traje ništa dulje nego klasični carski rez u kojem se vodenjak prokine dok je dijete još u maternici - pojašnjava dr. Vladimir Blagaić i dodaje kako se vodenjak otvara nakon što je beba vani, a dječica tada normalno prodišu i zaplaču kao nakon klasičnih porođaja. Njihov oporavak i razvoj zatim dalje teku u inkubatoru jer je riječ o novorođenčadi vrlo male porođajne težine.
O ovoj metodi vrlo malo se zna u svijetu, pa tako i u Hrvatskoj. U cijelom svijetu su vrlo rijetki liječnici koji se njome bave. Prvi je metodu opisao njemački liječnik prof dr. Hillermanns u znanstvenom radu 1988. godine. A naš dr. Blagaić je svoje iskustvo s tom metodom prezentirao na međunarodnom ginekološkom kongresu u Parizu 2010. godine. Njegov znanstveni rad o porođaju beba u vodenjaku carskim rezom u objavi je u svjetski priznatom znanstvenom časopisu.
Veliki korak za našu perinatologiju
U Hrvatskoj je perinatalni mortalitet u rangu najrazvijenijih zemalja. Ova tehnika veliki je korak za našu perinatologiju koja je na svjetskom nivou, a sad već postižemo značajne rezultate u tom području, kaže ginekolog dr. Blagaić koji istinski voli svoj posao i uvijek je težio da bude u njemu sve bolji.