Istaknula bih da nije riječ o masovnom odbijanju cjepiva. Radi se o nesporazumu, o komunikaciji koja nije u cijelosti bila definirana, rekla je dr. Vesna Štefančić Martić za HRT. Dodala je kako se hrvatski liječnici žele cijepiti i da prepoznaju važnost cijepljenja kao jedne od najučinkovitijih javnozdravstvenih intervencija.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Ono što je bio problem u ovoj konkretnoj situaciji je zapravo bilo vezano za jednu komunikacijsku barijeru. Od liječnika i drugih zdravstvenih radnika je zatraženo od strane zdravstvenih ustanova, u organizacijskom smislu, da se u vrlo kratkom roku iskaže interes za potencijalno cijepljenje - objasnila je.
Izjavila je kako je to posljedica jedne nedovoljno jasne komunikacije između donositelja odluka koji upravljaju organizacijom distribucije cjepiva sa zdravstvenim ustanovama i zdravstvenim radnicima.
- Potreban je zajednički trud i jedna otvorena jasna komunikacija kako bi se interes zapravo definirao - govori dr. Štefančić Martić te dodaje da je postotak liječnika koji se navodi kao da je odgovorio negativno zapravo samo postotak koji nije odgovorio na upit koji su zaprimili elektroničkom poštom.
- Informacija koju ja imam je da će Hrvatski zavod za javno zdravstvo kao nadležna institucija na državnoj razini uskoro objaviti informaciju o tome koliki je zapravo iskaz interesa kolega u zdravstvenom sustavu za cijepljenje. Ono što mi u Hrvatskoj liječničkoj komori zasigurno vjerujemo je da će liječnici prepoznati važnost cijepljenja kao što su to činili i do sada s cijepljenjima protiv drugih bolesti i da će na taj način svojim primjerom pokazati građanima kako treba pristupati rješavanju epidemije - rekla je.
Uvjerena je kako će veliki broj liječnika koji možda sad u ovom trenutku imaju nedovoljno informacija, od Hrvatske liječničke komore i drugih dionika moći dobiti jasne informacije o cijepljenju, te se na kraju odlučiti se za cijepljenje kako bi svojim pozitivnim primjerom pokazati građanima koliko je to važno - govori.
Obavezno cijepljenje za zdravstvene djelatnike
- Neki zdravstveni djelatnici rade direktno na Covid odjelima, neki se susreću s pacijentima na različite načine, a neki uopće ne rade s pacijentima. Bitno je istaknuti da je prema objavljenim informacijama i komunikacijom unutar sustava poznato kako cijepljenje protiv Covida-19 neće biti obavezno, pa tako ne postoji informacija da bi ono bilo obavezno za određene skupine - kaže.
- Liječništvo kao takvo je utemeljeno na tome da informacije kojima mi, liječnici raspolažemo i koje se trudimo saznati budu znanstvene, stručne i opravdane. Još bitnije, naši pacijenti i ljudi s kojima radimo u okruženju su oni koji smo dužni i želimo zaštititi - govori te dodaje kako je važno prenijeti građanima poruku da stručno utemeljene informacije koje liječnici dobiju zasigurno mogu pridonijeti u kreiranju njihovih odluka o potrebi i važnosti cijepljenja.