Ne mogu ni nabrojiti koliko sam se puta doveo u životnu opasnost kad sam radio ili spašavao divlje životinje. Ali to je isto kao kad vozača Formule 1 pitate je li ikad riskirao svoj život. To je moj poziv i o tome ne razmišljam, dobrobit životinje uvijek mi je na prvome mjestu, rekao nam je veterinar Branimir Reindl iz Novoselca.
Uz kolegu Vedrana Slijepčevića nedavno je našao i spasio afričkog servala kojeg su još u studenom primijetili u šumi u Turopolju.
POGLEDAJTE VIDEO:
Afrički predator jeo mu je iz ruke
- Lovili smo ga devet dana. Već je peti dan jeo hranu koju smo mu ostavljali, a nakon što smo ga ulovili, odmah mi je jeo iz ruke - ispričao nam je.
Već sljedeću večer servala Johnnyja vratio je njegovim slovenskim vlasnicima, koji su bili presretni što se vraća kući. Da su ga ostavili u divljini, uginuo bi od zime ili nedostatka hrane.
- Nasreću, spasili smo ga - kaže Reindl, koji ima impresivan životopis.
- Radio sam na raznim wildlife projektima, surađujem sa zoološkim vrtovima u cijelom svijetu, a radio sam i s nacionalnim parkovima te parkovima prirode. Specijaliziran sam za divlje životinje, pa sam uvijek na listi brzog biranja kad se nešto dogodi - kaže.
Ipak, posao iz snova bio mu je rad na Brijunima, gdje je radio kao stručni voditelj. Ističe da nema straha od divljih životinja, što to mu omogućuje da s njima komunicira posebnim jezikom i vrlo se brzo sprijatelji.
- Na Brijunima sam postao blizak sa slonovima. Hranio sam ih izravno u usta, što slonovi ne dopuštaju svima - kaže Reindl.
'Živim da bih pomagao'
Zbog izostanka straha mnogo se puta ozlijedio u akcijama spašavanja životinja.
- Bilo je tu ogrebotina, natučenja, modrica, ali nasreću, nikad ništa ozbiljnije od toga. Kad se, recimo, jelen zamota u žicu i trebamo ga spasiti, misija mi je napraviti to što brže i što manje bolno za njega. Sebi sam zadnji na listi prioriteta - kaže.
Ljubav prema životinjama usadio mu je otac koji je na farmi uzgajao pse i konje.
- Odrastao sam sa životinjama i tu mi se razvila senzibilnost prema njima. Kasnije sam počeo jahati pa sam dobio interes i za velike životinje, a na fakultetu sam odlučio specijalizirati se za divlje - kaže.
Od svih životinja najbliže su mu ptice grabljivice, kojima se bavi zadnjih 18 godina.
- Na ranču držim sovu i jastrebove. S njima sam se počeo baviti sokolarenjem, a svake godine sudjelujemo na raznim festivalima - ispričao nam je.
Konji, psi, papige, ribice...
Reindl ima i dvoje djece, kojima je uspio usaditi ljubav prema životinjama.
- Od prvog dana i kći i sin sudjeluju u našem životu ovakvom kakav je. Sve naše životinje, kada dođu k nama kao bebe, odrastaju s nama u kući, a tek ih kasnije puštamo van. Djeca puno pomažu, ne boje se i vrlo su odgovorna. Hrane ih, čiste za njima, vode ih u šetnju. Sve što treba. Nadam se da će tu ljubav i oni prenijeti svojoj djeci - kaže.
U planu mu je otvoriti zoološki vrt, zbog čega je s obitelji kupio ranč na periferiji Zagreba, koji zajedno uređuju.
- Ideja je da dovedemo koze, ovce i ostale domaće životinje kako bismo, prvenstveno djeci, pokazali kako to sve uživo izgleda. Žalosno je da nam danas djeca misle da je krava ljubičaste boje s reklame za čokoladu. Čak ni djeca sa sela ne znaju kako izgledaju neke domaće životinje - kaže.
Ali to mu nije jedina ideja.
- Kupili smo veliki ranč i imamo puno prostora za realizaciju terapijskog jahanja ili terapije sa psima. Čovjek kroz kontakt sa životinjom može održati kontakt s prirodom, opustiti se i smiriti se. Zbog današnjeg tempa života, ured - stan, i nikakvog boravka u prirodi ljudi konstantno žive u stresu i nemaju vremena ni prostora opustiti se. To bih im volio pružiti na svojoj farmi - kaže.
Od životinja se trenutačno na ranču nalaze konji, psi, mačke, zečevi, papige, sova, jastrebovi, kornjače i ribice, ali uskoro ih stiže još.