To je to što me zanima!

Hrvatska ulazi u CERN: 'Važan je to iskorak za našu znanost'

Europski laboratorij za fiziku čestica (CERN) najveći je istraživački laboratorij na svijetu, a osnovalo ga je Europsko vijeće za nuklearna istraživanja i njim upravlja dvadeset država
Vidi originalni članak

Sporazum između Republike Hrvatske i Europske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN) o dodjeli statusa pridruženog člana u CERN-u potpisat će se 28. veljače u Zagrebu, doznaje Hina iz Ministarstva znanosti i obrazovanja (MZO).

To je Ministarstvu potvrdio protokol glavne direktorice CERN-a, a sporazum će potpisati ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak i glavna direktorica CERN-a Fabiola Ginotti.

Kako ističu u Ministarstvu, riječ je o važnom iskoraku za međunarodnu vidljivost hrvatske znanosti, jer će se pridruženim članstvom Hrvatske u CERN-u omogućiti ravnopravno sudjelovanje na projektima koje financira CERN, pristup vrhunskoj edukaciji i istraživačkim projektima hrvatskim znanstvenicima te povećana mobilnost znanstvenika, inženjera i ostalih stručnjaka.

"Osim ulaska u svjetsku znanstvenu elitu, posebno je važno otvaranje novih poslovnih mogućnosti na europskom tržištu za hrvatske high-tech tvrtke iz područja razvoja novih materijala, razvoja softvera, ali i za one koje razvijaju inovacije u građevinstvu, elektrotehnici, informatici i zdravstvu. One će moći sudjelovati na godišnjim natječajima vrijednim čak pola milijarde eura", poručuju iz MZO.

Ministrica Divjak je u listopadu 2017. godine o pridruživanju razgovarala s glavnom direktoricom CERN-a Fabiollom Gianotti, a peteročlana misija CERN-a u Hrvatskoj je u svibnju 2018. provela tri dana kako bi utvrdila ispunjava li Hrvatska uvjete.

Europski laboratorij za fiziku čestica (CERN) najveći je istraživački laboratorij na svijetu, a osnovalo ga je Europsko vijeće za nuklearna istraživanja i njim upravlja dvadeset država. U CERN-u je zaposleno oko 2500 ljudi, a oko 8000 znanstvenika iz 580 raznih institucija diljem svijeta koristi se njegovim kapacitetima za svoja istraživanja.

Idi na 24sata

Komentari 9

  • intellectus 11.01.2019.

    Moram se osvrnuti na ovu vijest i sa nevjericom konstatirati da Hrvatska DOSADA nije bila članica......A ZAŠTO? Gledam uvjete za pridruženo članstvo CERN-a, da vam ich nabrojim… 1. dovoljan znanstveni kapacitet u području fizike, računarstva i informatike…2. , . postojanje kapaciteta u inovativnoj industriji koja nudi inovativna rješenja u inženjerstvu, informatike i razvoja novih materijala i treći je …..politička volja države, !!!!!! Ne daje li vam ovo da se bar malo zamislite, a ja ću se posebno osvrnuti na TREĆI ………Kakve je to Vlade imala Hrvatska, gdje su se to sakrili hrvatski mozgovi da nisu tjerali hrvatske VLADE da se stvore ti uvjeti, da se stvori POLITIČKA VOLJA, gdje su đikić, puljak, njima je dražaPOLITIKA, a o ovom problemu ŠUTE………Da samo malo skrenem s teme…..SVI su se toliko pozabavili «neuspješnom nabavkom borbenih zrakoplova», čak veleumnici traže i posebne saborske rasprave na tu temu, traže ODGOVORNOST, za taj «neuspjeh»…..pa se pitam…..hoće li netko, bar i onako sramežljivo zatražiti ODGOVORNOST za ove propuste, HOĆE li klaunški, rašeta ili pandžić napisati bar jednu rečenicu o ovome??? NE, NEĆE, jer nisu kompetentni za taj način pisanja/ kritike….ONI će radije PLJUVATI po svemu drugom, a bitne teme hrvatskog razvoja, društva za takvo što su POTKAPACITIRANI, znanjem i voljom. Ovim bi se morao pozabaviti i Glavni urednik, malo manje vijesti o srbima i srbiji, o severini i njenim slučajnim video uradcima, a više o ovim drugim problemima.

  • hatrick 11.01.2019.

    I mi masone za trku imamo

  • Michelangelo 11.01.2019.

    A tko im je radio zavojnice?

Komentiraj...
Vidi sve komentare