Nešto iza 15 sati po hrvatskom vremenu naša veleposlanica u Washingtonu Kolinda Grabar Kitarović ušetala je u State Department. U pratnji vojnog izaslanika RH predala je dokument kojim se potvrđuje ulazak Hrvatske u NATO savez. Od sada će se bilo kakav napad na Hrvatsku tumačiti kao napad na ostalih 27 članica NATO-a, koje su Hrvatskoj u takvom slučaju dužne odmah pomoći. To je najjače institucionalno jamstvo kolektivne sigurnosti koje je naša država dosad dobila. NATO čini 28 država, s više od 4 milijuna vojnika.
Zajedno s Hrvatskom u NATO je u ovom krugu proširenja ušla i Albanija.
- Moram reći da smo došli do cilja kojemu smo težili puna dva desetljeća. Da je Hrvatska 1990. bila članica NATO-a, ne bi se dogodila agresija na Hrvatsku - rekao je premijer Ivo Sanader, koji se zahvalio braniteljima, ali i prvom predsjedniku Franji Tuđmanu, te cijelokupnoj aktualnoj vlasti i oporbi.
- Republika Hrvatska imala je dva strateška vanjskopolitička cilja: ulaz u EU i NATO. Danas je ostvaren jedan od tih dvaju ciljeva i time smo ostvarili sigurnost za našu zemlju - rekao je predsjednik Stipe Mesić, koji je dodao da će to članstvo značiti i demokratsku konoslidaciju države i ekonomsku prednost za hrvatsko gospodarstvo.
- U NATO-u će nam troškovi obrane biti oko 1,75 posto BDP-a pa za manje novca dobivamo stopostotnu sigurnost - kaže mr. Mirko Ljubičić, koji je magistrirao na ekonomskoj dimenziji ulaska Hrvatske u Savez. Po njegovu mišljenju, zbog toga su najsretniji hrvatski branitelji. NATO u Hrvatskoj neće imati vojne baze. Hrvatska se obvezala dio objekata urediti prema NATO standardima u slučaju potrebe za privremeno korištenje za zemlje članice Saveza.
NATO U BROJKAMA
- 28 članica, sa Hrvatskom i Albanijom, čine NATO
- 4 milijuna eura Hrvatska će morati uplaćivati u fondove NATO-a
- 25 časnika i dočasnika te brigadni general bit će u zapovjedničkoj strukturi NATO-a
- 500 hrvatskih vojnika trenutno je u misijama
- 700 vojnika je predviđen da sudjeluje u misijama
- više od 4 milijuna vojnika NATO saveza branit će nas u slučaju bilo kakvog napada
- 3 misije Saveza - u Afganistanu, na Kosovu i u Bosni i Hercegovini
BUSH NAJAVIO ULAZAK U NATO
Predsjednik Bush prije godinu dana u svom je povijesnom govoru na Markovu trgu rekao kako Hrvatsku vidi kao sastavni dio zapadnog vojnog saveza. NATO je osnovan 1949. godine i desetljećima je imao vojnu opoziciju Varšavskom ugovoru, koji se krajem 80-ih raspao. NATO je tada postao sustav kolektivne sigurnosti u koji su ušle i neke bivše istočne države.