Možda grubo zvuči, ali definitivno je Hrvatska skinula gaće. Nismo morali to sad raditi, mogli smo nastaviti sa sudom, čekati dok završi arbitraža, ali očito pušu neki novi vjetrovi i Mađarima se popušta, poprilično rezignirano kaže nam sugovornik iz naftnog biznisa o izmjenama Zakona o privatizaciji Ine starog 17 godina. Ne želi da ga imenujemo jer je već prilično rezigniran svime što se događa.
POGLEDAJTE VIDEO:
Da je Vlada odlučila omogućiti daljnju privatizaciju Ine i mađarskome MOL-u olakšati preuzimanje, slažu se i dva bivša ministra gospodarstva, Tomislav Panenić i Ljubo Jurčić.
Ministarstvo zaštite okoliša i energetike odlučilo je pustiti u javnu raspravu prijedlog izmjena Zakona o privatizaciji pod pritiskom Europske komisije. Njime se ukidaju odredbe po kojima je Vlada imala ekskluzivna prava kontrole promjene u vlasništvu, pravo veta na odluke u Ini koje ne smatra dobrim za zemlju ili kompaniju, a nisu se mogli promijeniti ni koncesijski ugovori, Ininino sjedište premjestiti u neku drugu zemlju.
MOL prije nije mogao većinski preuzeti kompaniju
Sad se sve to više nego ublažava. MOL trenutačno ima 49,1 posto vlasništva, a formalno, upravo zbog tog zakona, nije mogao većinski preuzeti kompaniju, iako zbog ugovora s Ivom Sanaderom ima znatno veća upravljačka prava nego Hrvatska s 44,8 posto dionica.
Vlada po novom prijedlogu daje suglasnost ako netko preuzima kompaniju, ali ona je značajno ublažena. Može se odbiti ako Vlada ocijeni da planovi ugrožavaju nacionalnu sigurnost opskrbe i infrastrukture. Također je ostavila i “osigurač” da dva člana uprave, ako država ima i jednu dionicu, sjede na sjednicama uprave Ine, ali nemaju pravo glasa.
- Mađarska je pritiskala Europsku komisiju i za mojeg mandata. Ali smo odlučili radije ići u pravnu bitku i da ne mijenjamo zakon dok traju sporovi. Sad smo u znatno lošijem položaju. Vjerujem da će nakon ovoga MOL imati znatno lagodniju poziciju za preuzimanje Ine. Izmjena je vrlo opasna i gubimo stratešku prednost. Trebali smo ići i na sud te ne mijenjati zakon - kaže bivši Mostov ministar gospodarstva Tomislav Panenić.
Jurčić: Sve je puno čudnih odredbi
U HNS-u, koji je partner HDZ-a i koji se ranije također borio s Mađarima, samo neslužbeno kažu da ih ministarstvo nije upoznalo s predloženim izmjenama, ali da bi nas inače Europska komisija tužila Europskom sudu, a taj spor bismo izgubili i platili.
- Zakon se morao izmijeniti, ali Vlada mora zadržati odredbe da daje suglasnost za preuzimanje jer je riječ o strateškoj tvrtki - kaže nam neslužbeno sugovornik iz HNS-a.
Za Ljubu Jurčića, koji je kao SDP-ov ministar završio prodaju prvog paketa Ine i koji je bio u Račanovoj vladi, koja je obećala kroz taj zakon zaštititi interese, izmjene su prepune čudnih odredbi. On nije protiv daljnje privatizacije Ine.
- Ovim zakonom se stvara lažni osjećaj sigurnosti i zaštite nacionalnih interesa kroz dvojbena rješenja o suglasnostima i članovima uprave bez prava glasa, a čini se da će rješenje biti daljnja prodaja - kaže Jurčić.
MOL nije ispunio obećanja o velikim ulaganjima kad je kupovao Inu, a mogli bi dobiti i odštetu zbog plina.
Mađari nisu dali ponudu za zakup kapaciteta na budućem LNG terminalu kako bi on bio isplativ.
Mađarska ne želi izručiti Zsolta Hernadija, šefa MOL-a, da mu se sudi u RH.
Unatoč obećanjima o borbi za rafineriju u Sisku, Vlada je dala suglasnost da se ona prenamjeni.