To je to što me zanima!

Hrvatska je prva u EU skupila potpise za temeljni dohodak

Da bi EK raspravljala o inicijativi potrebno je skupiti ukupno milijun potpisa. Cilj inicijative je da se svakom građaninu uplaćuje iznos potreban za dostojan život
Vidi originalni članak

Inicijativa Temeljni dohodak Hrvatska prikupila je preko 9000 potpisa i tako postala prva članica EU koja je prikupila sve potrebne potpise. Da bi se o inicijativi raspravljalo u Europskoj komisiji potrebno je skupiti milijun potpisa unutar Europske unije i to do 14. siječnja iduće godine. 

Svaka zemlja ima minimalni prag potpisa koje mora skupiti, a za Hrvatsku je to bilo 9000. 

- Upravo je Hrvatska postala prva država u Europi koja je dostigla svoju kvotu. Hvala svima na fantastičnoj podršci -  izvijestila je inicijativa na svojim Facebook stranicama. 

Iznos bi građani dobivali od države da mogu dostojno živjeti

Inače, iz inicijative su na svojim stranicama objasnili kako se u slučaju temeljnog dohotka radi o novom obliku potpune socijalne sigurnosti svih građana Hrvatske, ali i EU. Riječ je o iznosu koji svaki građanin dobiva na svoj osobni bankovni račun od države da bi mogao dostojno živjeti. Nakon skupljanja milijun potpisa cilj je da Europska komisija potakne suradnju između zemalja članica EU kako bi se istražio bezuvjetni temeljni dohodak kao novi oblik potpune socijalne sigurnosti svih građana EU i Hrvatske. 

- Kratkoročno očekujemo od Europske unije da promovira inicijative poput pilot-studija i istraživanja različitih modela uvođenja bezuvjetnog temeljnog dohotka - objasnili su.

Temeljni dohodak primali bi svako dijete i odrasli

Zamišljeno je da temeljni dohodak prima svako dijete i svaka odrasla osoba, bez obzira jesu li radno sposobni i siromašni ili ne. Dobrim dijelom financirao bi se iz sredstava prikupljenih od poreza, a Hrvatsku bi godišnje koštao oko 97,2 milijardi kuna. 

Građani mogu više sudjelovati u zakonodavnim procesima EU

Europska građanska inicijativa kao relativno novi pravni instrument EU omogućuje građanima više sudjelovanja u zakonodavnim procesima EU. Građani na taj način ne trebaju čekati izbore svako četiri godine da bi se izborili za neku regulativu. Trebaju skupiti milijun potpisa u najmanje 7 članica EU. Nakon toga Europska komisija dužna je razmotriti inicijativu i na nju službeno odgovoriti, ali nije dužna prihvatiti ju. Ukoliko EK donose odluku da je inicijativa valjana formulira zakonodavni prijedlog koji onda šalje Europskom parlamentu na uobičajeni zakonodavni postupak. 

Idi na 24sata

Komentari 95

  • medobrundo007 16.10.2013.

    posto vlada siromastvo u drzavi,skupljeni su potpisi preko noci....da nije taka situacija nebi se nikad skupili

  • Mladen Matanic 15.10.2013.

    Bilo bi dobro da se otvori koje radno mjesto, da dohodak ne bude mizerija i da se to stavi u zakonsku regulativu u našoj državi kad se vrši neki obračun npr. otpremnina ili bilo čega drugog uzima se prosjek u republici Hrvatskoj a on je bar dok sam pratio bio oko 3333 kn i takav je od 1996.godine , tako je i s invalidninama mi imamo prosjeke od prije 20 godina i živimo u 19.stoljeću po tom pitanju.

  • Ira27 15.10.2013.

    A to je pozitivno? To samo znači da smo najgladniji i najjadnji! I tko će nama dat 97 milijardi kuna?! Za gospu blaženu to je preko 3/4 našeg ukupnog proračuna koji ionako curi na sve strane i bez tog troška...kome ovi mažu oči?!

Komentiraj...
Vidi sve komentare