To je to što me zanima!

Hrvatska izgubila spor protiv MOL-a, platit ćemo milijarde?!

Ovo je druga arbitraža koju je Hrvatska izgubila od MOL-a. Prva je bila u Švicarskoj koju je pokrenula Vlada Zorana Milanovića 2014. godine kao odgovor na MOL-ovu tužbu iz Washingtona
Vidi originalni članak

Prema neslužbenim informacijama, Hrvatska će morati platiti između 250 i 300 milijuna dolara (između 1,83 i 2,2 milijarde kuna) s kamatama nakon što je na Međunarodnom centru za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu (ICSID) izgubila spor protiv MOL-a, doznaje Večernji list. MOL je pokrenuo postupak 2013. kada je tužio hrvatsku Vladu jer nije ispoštovala obveze iz glavnog ugovora o plinskom poslovanju i dodataka. MOL je isprva tražio milijardu dolara odštete, odnosno 6,5 milijardi kuna.

NADVIO SE CRNI DIM Buknuo požar u rafineriji Urinj: 'Djelatnici su ga brzo sami ugasili, provodimo očevid'

Mađari su tužili hrvatsku Vladu zbog kršenja ugovora o plinskom poslovanju iz 2009., kojim je bilo predviđeno izdvajanje dijela plinskog biznisa iz Ine. Prema tome, država je trebala otkupiti podzemno skladište plina Okoli, što je i učinjeno, ali nije preuzela trgovinu plinom, što je također bilo ugovoreno.  Godinu dana kasnije, Vlada Jadranke Kosor odustala je od plinskog biznisa zbog posla sumnjive prirode koji šteti Hrvatskoj. Hrvatska se obvezala otkupljivati od Ine domaći plin po ruskoj formuli cijena po kojoj bi država ostvarivala dugogodišnje ogromne gubitke.

Ovo je druga arbitraža koju je Hrvatska izgubila od MOL-a. Prva je bila u Švicarskoj pred Komisijom Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL), koju je pokrenula Vlada Zorana Milanovića 2014. kao odgovor na MOL-ovu tužbu iz Washingtona.

Krajem 2016. godine Arbitražni sud komisije UN-a za međunarodno trgovačko pravo u Ženevi odlučio je kako dokazi koje je Hrvatska podnijela nisu dovoljni da dokažu da su ugovori potpisani 2009. nastali kao plod koruptivnih aktivnosti. Odmah nakon toga, na Badnjak 2016. godine, premijer Andrej Plenković izjavio je da je Vlada odlučila u svoje vlasništvo vratiti Inu otkupom cjelokupnog udjela koji u njoj ima MOL.

REAGIRALI NA OPTUŽBE INA: Sigurnost opskrbe tržišta gorivom nije ugrožena, Mađari nas ne opskrbljuju derivatima

No ubrzo nakon toga Hrvatska je dobila pljusku i od švicarskog Saveznog suda, koji je odbio zahtjev za poništenje arbitraže koju je Hrvatska izgubila od MOL-a. Uz to, Hrvatskoj je navedeni sud odredio i plaćanje 200.000 švicarskih franaka sudskih troškova i 250.000 franaka troškova druge strane, što je ukupno oko 2,9 milijuna kuna.

Hrvatska je početkom siječnja pokrenula poptupak, kako je najavio tadašnji ministar Ćorić, pred Vrhovnim saveznim sudom u Švicarskoj kako bi osporila arbitražu iz 2016. 

Riječ je o švicarskom saveznom zakonu o privatnom pravu, znanom kao PILA (Private International Law Act), te se njime određuju i švicarski propisi o međunarodnoj arbitraži. Savezni sud ne odlučuje o meritumu slučaja i ne ulazi u pojedinosti nego o tome je li postupak kompromitiran te treba li ukinuti arbitražnu odluku.

Idi na 24sata

Komentari 88

  • DENDEERI 06.07.2022.

    europski sudovi jasno pokazali kao i hrvatski da šrtite kriminal i korupciju

  • crazy mind 06.07.2022.

    blago narodu koji nema hdz na grbaci

  • macor11 06.07.2022.

    Zahvaljujuci braniteljima madari su postali vecinski vlasnici INE. Prodali su  ukupno 7 posto svojih dionica  Madarima, za ponuđenu cijenu od 2800 kuna. To je Fondu hrvatskih branitelja donijelo 1,96 milijardi kuna. U Upravnom odboru Fonda kojim je tada upravljao Erste invest, investicijsko drustvo Erste banke, sjedili su brojni istaknuti HDZ-ovci. Predsjednica Upravnog odbora bila je Jadranka Kosor, a clanovi koji su jednoglasno odlucili o prodaji dionica Ine su Josip Dakić, Petar Lovric, Duro Decak, Tomislav Mercep, Miljenko Pavlaković i Ivan Posilovic.

Komentiraj...
Vidi sve komentare