To je to što me zanima!

Hrvatska je izdala domaću obveznicu od 6 milijardi kuna

Ministarstvo financija je sredinom ožujka ove godine na domaćem tržištu izdalo drugu tranšu obveznica s dospijećem 2026. godine u iznosu od 4 milijarde kuna
Vidi originalni članak

Ministarstvo financija objavilo je u srijedu da je na domaćem tržištu izdalo petogodišnju obveznicu u iznosu od 6 milijardi kuna, uz kamatnu stopu od 2,75 posto i prinos od 2,85 posto, što je povijesno najniži prinos od 2001. kada je država započela s izdanjima obveznica na domaćem tržištu. 

Knjige upisa bile su otvorene u srijedu u 9 sati, a zatvorene isti dan u 12,45 sati, priopćilo je Ministarstvo financija na svojim internet stranicama.  

"Značajan interes investitora u iznosu koji je premašio 8 milijardi kuna, odnosno više od dva puta premašio inicijalno planirani iznos izdanja, kao i kvalitetna ponuda, omogućili su Republici Hrvatskoj izdanje obveznice uz kamatnu stopu od 2,75 posto te prinos od 2,85 posto", ističu iz Ministarstva.

Naglašavaju kako to izdanje obveznica predstavlja iznimno povoljne uvjete financiranja Republike Hrvatske s obzirom na sve ključne parametre ocjene uspješnosti izdanja, a posebice imajući u vidu kako je izdanje realizirano u domaćoj valuti na rok od pet godina.

"Prinos od 2,85 posto predstavlja povijesno najniži prinos na obveznice Republike Hrvatske od 2001. godine kada je Republika Hrvatska započela sa izdanjima obveznica na domaćem tržištu kapitala. Također, postignuti uvjeti izdanja i snažna potražnja dodatno naglašavaju snagu domaćeg tržišta i atraktivnost domaćeg izdanja obveznica RH za investitore", ističe se u priopćenju.

Novo je izdanje drugo ovogodišnje izdanje obveznice na domaćem tržištu. Naime, Ministarstvo financija je sredinom ožujka ove godine na domaćem tržištu izdalo drugu tranšu obveznica s dospijećem 2026. godine u iznosu od 4 milijarde kuna, a prinos na tu obveznicu iznosio je 3,99 posto.

Kako se navodi u priopćenju Ministarstva, datum izdanja, odnosno uvrštenja obveznica u usluge depozitorija, poravnanja i namire Središnjeg klirinškog depozitarnog društva je 8. srpnja 2016. godine. Dospijeće obveznice je 2021. godina. 

Iz Ministarstva ističu da je obveznica polučila zavidan interes svih kategorija domaćih institucionalnih investitora, uključujući obvezne i dobrovoljne mirovinske fondove, investicijske fondove, osiguranja, banke i ostale pravne osobe.

"Sredstva prikupljena ovim izdanjem obveznica bit će upotrijebljena za refinanciranje državne obveznice koja dospijeva 22. srpnja ove godine, a ostatak sredstava za opće proračunske potrebe", navodi se u priopćenju.

Naime, 22. srpnja ove godine na naplatu dospijeva obveznica u iznosu od 3,5 milijardi kuna.

Izdanje obveznica aranžirale su Erste & Steiermärkische Bank, Privredna banka Zagreb, Raiffeisenbank Austria i Zagrebačka banka, u ulozi zajedničkih agenata, pokrovitelja izdanja i agenata uvrštenja, dok su Hrvatska poštanska banka, Hypo Alpe-Adria-Bank, Sberbank i Societe Generale - Splitska banka sudjelovali kao su-aranžeri, navode iz Ministarstva financija.

Idi na 24sata

Komentari 13

  • Kor - Jan - Dar 07.07.2016.

    Pa normalno, novi krediti iliti zaduživanja. Treba nahraniti PRENAPUHANI Hrvatski sabor od 151 zastupnika. Po Ustavu dost je 100 (no i to je preveč!). Saborskim štrajkašima (NEMA IH na radnim mjestima!) treba osigurati saborske plaćetine, kraljevske privilegije i mnoštvo putnih računa, troškove odvojenog života – i vrag zna čega sve još??? Trebat će nahraniti i nezajažljivog i bahatog premijera, KOJI GOD TO BIO, na čelu razmažene i rastrošne goleme buljumente od 20 ministara, uhljeba, KOJI GOD TO BILI, a uz njihtu su još bezbrojni uhljebi, pomoćnici, zamjenici, savjetnici, vozači, tjelohranitelji, tajnice… Umjesto sedam ili najviše osam ministara – Hrvatska s 4,3 milijuna stanovnika, najsiromašnija država EU, ima dvadeset nepotrebnih uhljebnih ministara. Švicarska ima 6,9 milja stanovnika i 7 (slovima; sedam) ministara...Dodajmo k tomu još ekipe iz 420 i kusur općina. oko 110 gradova, 20tak županija. I tak, dugovi sve veći kuna i eura sve je manje. Po svemu sudeći 2017. bit će i gora od ove, jer u njoj falile budu milijarde – a pitanje je hoće li nam tko davati kredite,,, za gorenavedeno.

  • ain stein 06.07.2016.

    HDZ zna -dobro krasti, i dobro se zaduživati.............

  • 06.07.2016.

    hehehehehe, posto hrvatska ?

Komentiraj...
Vidi sve komentare