Velika operacija istraživačkih novinara "Panama Papers", kojom je otkriveno da 140 svjetskih čelnika, nogometnih zvijezda i milijardera skriva novac u poreznim oazama, u ponedjeljak je izazvala nevjericu u svijetu i nestrpljivo očekivanje novih informacija.
Iz baze podataka tvrtke Mossack Fonseca procurilo je više od 11,5 milijuna dokumenata. Oni su otkrili kako je taj odvjetnički koncern desetljećima pomagao klijentima u pranju novca i izbjegavanju plaćanja poreza.
Iako još uvijek nisu objavljene detaljne informacije u vezi s Hrvatskom, ono što otkrivaju objavljene karte je da se u aferu uključene tri kompanije, tri klijenta, osam korisnika i 22 dioničara.
U poreznim rajevima na Karibima, koji su javno razotkriveni u globalnoj financijskoj aferi nazvanoj "Panama Papers", svoje je tvrtke prema dosadašnjim saznanjima registriralo i najmanje 78 Slovenaca.
Među njima je i jedan ministar koji je investirao u porezne oaze, zatim pet javnih službenika, dva počasna konzula i dva istaknuta sportaša, navodi ljubljansko "Delo", čiji su novinari i sami bili uključeni u rad konzorcija novinara-istraživača koji su zadnjih godinu dana ispitivali materijale što ih je njemačkom Sueddeutsche Zeitungu dostavila anonimna osoba.
Podatke o svim tvrtkama novinari će objaviti tek za mjesec dana, pa će tad biti poznata imena svih uključenih iz Hrvatske, ali i brojnih drugih zemalja.
Među njima su i kriminalci, trgovci ljudima, drogom, oružjem, sportaši i slavne osobe. Već se spominje da je, primjerice, među njima i nogometaš Barcelone Lionel Messi.
"Panama Papers" odnosi se na razdoblje od gotovo 40 godina, od 1977. sve do prosinca 2015. te pokazuje da su neke tvrtke registrirane u poreznim oazama korištene za pranje sumnjiva novca, trgovinu oružjem i drogama te za utaju poreza.
- Ovo će curenje vjerojatno biti navjeći udarac nanesen poreznim oazama zbog obima dokumenata - rekao je za BBC Gerard Ryle, direktor ICIJ-a.
- To otkriće pokazuje u kojoj su mjeri štetne prakse i kriminal duboko ukorijenjeni u offshore tvrtke - smatra Gabriel Zucman, ekonomist sa sveučilišta Berkeley u Kaliforniji.
Dometi afere Panama Papers već sada se uspoređuju s WikiLeaksom, osnovanim 2006. koji se specijalizirao za objavu tajnih dokumenata. Njegov osnivač Edward Snowden, koji je razotkrio goleme razmjere prisluškivanja i obavještajnu aktivnost Sjedinjenih Država, komentirao je "Panama Papers" riječima.
- Najveće curenje u povijesti novinarstva ugledalo je svjetlost dana i odnosi se na korupciju.
Odvjetnička tvrtka Mossack Fonseca pak iz koje su iscurjeli milijuni dokumenata koji otkrivaju da su svjetski bogataši, državnici, FIFA i političari skrivali novac u poreznim oazama uzvratila je udarac u ponedjeljak navečer nazvavši "netočnim" medijska izvješća o njihovu radu.
"Ta se izvješća odnose na pretpostavke i stereotipe i igraju na to da javnost nije upoznata s radom tvrtki poput naše", obrazlaže se u izjavi tvrtke Mossack Fonseca koja ima sjedište u Panami.