Dobar dan, mislim da sam prevarena, rekla je 58-godišnja žena policjacima u postaji Ivanec na sjeveru Hrvatske.
Podnijela je kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja kojem je uplatila oko 15 tisuća eura, a kupila mu je i poslala i dva mobitela vrijedna oko 2500 eura.
Kako je objasnila policajcima, početkom ove godine upoznala je muškarca preko društvene mreže. Predstavio joj se kao američki vojnik na misiji u Siriji. Uvjerio ju je da želi doći u Hrvatsku i biti u ljubavnoj vezi s njom. Ali prvo mu mora uplatiti novac kako bi joj poslao pakete pomoći. Obećao joj je i da će vratiti novac.
Žena mu je povjerovala i u nekoliko navrata uplatila novac. Ukupno je to bilo oko 15 tisuća eura. Muškarac ju je potom tražio i mobitele. I to mu je sredila. Kupila je čak dva i poslala mu ih je. Vrijednost mobitela je oko 2500 eura.
No kako je vrijeme prolazilo, od tajanstvenog američkog vojnika ni traga ni glasa. Niti je došao u Hrvatsku niti je poslao pakete niti je vratio novac. Žena je potom shvatila da je vjerojatno žrtva prevare i otišla je na policiju koja traži počinitelja.
Policija: Ne nasjedajte!
Internet je postao vrlo privlačan za kibernetičke kriminalce. Napadači se koriste vrlo profinjenim trikovima i obećanjima kako bi od vas izvukli novac ili vrijedne financijske informacije. Prijevare u kojima glavnu ulogu igraju davno preminuli rođak ili nigerijski princ nisu više jedini trikovi zanata. Taktike koje koriste kibernetički kriminalci postaju sve inovativnije i teže za otkriti. Od pretvaranja da su voditelj vaše organizacije do toga da su zainteresirani za romantičnu vezu, online prevaranti današnjice učinit će sve što je potrebno da dobiju što žele - vaš novac i/ili bankovne podatke. Ne nasjedajte i ne uplaćujte novac nepoznatim osobama preko interneta niti im nemojte davati osobne podatke, kao ni podatke s bankovnih kartica.