Bonhams je treća najveća aukcijska kuća na svijetu sa 65 različitih specijalističkih odjela i 25 ureda diljem svijeta. A dobiti posao u njemu vrlo je teško. No to je pošlo za rukom Splićanki Martini Batović s impresivnom karijerom u londonskoj galeriji Brancolini Grimaldi te prestižnoj konzultantskoj tvrtki Seymours Art Advisers. Kada ju je Bonhams pozvao u tim potkraj 2013., bez oklijevanja je pristala.
- Radim u Odjelu za poslijeratnu i suvremenu umjetnost, a moja uloga podrazumijeva pronalazak i procjenu djela te prodaju umjetnina u sklopu dražbe. Ovo je visoko specijalizirani posao koji podrazumijeva opsežno znanje povijesti umjetnosti, ali traži i jako izraženu komercijalnu stranu jer je riječ o vrlo konkurentnoj industriji - govori.
Dodaje kako je trgovanje umjetninama iznimno kompleksna struka s mnogo nepisanih pravila te ju je potrebno temeljito upoznati i razumjeti.
- Radni ritam ovisi o aukcijskim ciklusima (tri do pet na godinu) te klijentima koji su na svim stranama svijeta, što znači da ujutro komuniciram s klijentima na Dalekom istoku i južnoj hemisferi, a popodne i kasno navečer s klijentima u sjevernoj i Južnoj Americi govori te nastavlja: - Zapravo, ritam nikad ne prestaje. Klijentima je to što radim često strast, pa uvijek traže nove umjetnike, nova djela, nove ideje... - kaže Martina koja se u povijest umjetnosti zaljubila još u srednjoj školi te ju je ljubav odvela u Zadar na studij.
Iako je ondje bila zaokupljena srednjovjekovnom umjetnošću i arhitekturom, tek kad je došla u London 2005. počela se ozbiljnije baviti suvremenim umjetnicima. Zapravo je četiri godine skupljala hrabrost da se prijavi na poslijediplomski program iz trgovanja umjetninama pri Sotheby’s Institute of Art te je tad bila jedina Hrvatica koja je ondje studirala.