To što sam zakazao održavanje sjednice o spremnosti slovenske vojske na eventualni mogući sukob ne znači da želim ili zazivam rat. To je školski primjer lažne vijesti koju je plasirao premijer Miro Cerar kako bi učvrstio svoju političku poziciju, rekao nam je Žan Mahnič (27), predsjednik slovenskog odbora za obranu.
Smatra da nikakav konflikt ili sukob nije u interesu niti jedne države, a pogotovo ne susjednih kao što su Hrvatska i Slovenija.
- Rat definitivno nije rješenje. Slovenija i Hrvatska su prijateljske države, obje su članice Europske Unije i NATO pakta. To je bio čisti medijski spin - tvrdi Mahnič i naglašava da nikada nije otvoreno ‘zveckao oružjem’.
Kako je naveo, na sjednici koju je sazvao, htio je doznati ima li slovenska Vlada alternativne scenarije po kojima bi vojska Slovenije pomagala policiji na granici u implementaciji arbitražne presude te smatra li Vlada da bi do sukoba između Hrvatske i Slovenije uopće i moglo doći. Zbog toga tvrdi kako je sjednica potpuno primjerena i legitimna za Sloveniju, no s njim se nije složio premijer Miro Cerar. On je pak pozvao političku javnost na bojkot sjednice, a izgleda da je u svojoj namjeri uspio. Naime, na Mahničevoj sjednici kvorum nije donesen jer nije bilo većine. Ipak, Mahnič si nije mogao razjasniti zašto ga premijer ne podržava jer je upravo Cerar u jeku migracijske krize koja je pogodila Sloveniju, u zakon o obrani dodao odredbu koja propisuje da u kriznim situacijama
policiji može pomagati upravo vojska.
- Ja sam samo sazvao tu sjednicu kako bismo razgovarali o spremnosti vojske na eventualni sukob. Dakle, nikada nisam zazivao nikakav rat. To je sve zakuhao Miro Cerar. Namjerno je dignuo prašinu oko te teme - tvrdi Mahnič. Istaknuo je da u Slovenskoj demokratskoj stranci (SDS) čiji je član, zagovaraju stajalište da je dogovor oko Piranskog zaljeva nužno postići mirnim putem.
- Moje pitanje premijeru Ceraru bilo bi: Na koji način mislite implementirati arbitražnu presudu mirno, a da pritom ne nastanu novi konflikti? - rekao je Mahnič. Izrazito ga čudi što je lažna vijest o ovoj temi digla toliko prašine u medijskom prostoru i hrvatskoj javnosti. Hrvatski novinari su se, navodi, čudili što odmah nije poslao vojsku na Hrvatsku jer su to očekivali. Mediji su ti koji su nasjeli na spin predsjednika Vlade, tvrdi Mahnič i dodaje da shvaća zašto Hrvatsku odbija implementaciju presude pritom se izvlačeći na kompromitiranost procesa. Unatoč tome, tvrdi da je odluka suda takva kakva je te da pravo treba biti temelj svake države i zato smatra da bi Hrvatska trebala prihvatiti tu odluku. Isto tako, uvjeren je da će dvije države kroz vrijeme ipak pronaći zajednički jezik po tom pitanju.
- Kada bi se formiralo međudržavno tijelo Hrvatske i Slovenije koje bi odlučilo o tom pitanju i jedni i drugi bi mogli biti zadovoljni. Hrvati bi mogli reći da su postigli bilateralni sporazum, a Slovenci da je Hrvatska konačno implementirala arbitražnu presudu - smatra Mahnič i uporno ponavlja da mu je u interesu da se ‘vječno pitanje’ riješi mirnim putem.
- Čestitam Hrvatskoj što je maknula ime Trga maršala Tita, bio je to suvremen potez - rekao je Mahnič.
Kao dječak sanjao je biti automehaničar
Žan Mahnič predsjednik je slovenskog odbora za obranu. Za politiku se počeo zanimati krajem srednje škole. Kao tipičan, zaigrani dječak koji je vrijeme provodio u igri s prijateljima, sanjao je o karijeri automehaničara, potom odvjetnika, pa i doktora. No, završio je u politici i 2008. se priključio SDS-u koji mu, kako je naveo, najviše odgovara po svjetonazoru i političkim uvjerenjima.
Iako zbog posla nema puno slobodnog vremena, ono malo što ga ipak uspije ukrasti za sebe, voli provoditi svirajući orgulje, odlaskom u lov, radom u vinogradu i druženju s prijateljima. Nije oženjen i trenutačno nema djevojku. U Hrvatskoj je bio nekoliko puta, a čak sedam godina ljetovao je s roditeljima u Umagu. Smatra da je hrvatsko more prekrasno.