Što se točno događa? O niskoj stopi nataliteta i o njegovom konstantnom padu govore i zadnji dostupni podaci Hrvatskog zavoda za statistiku. Drugim riječima, u 2015. su rođena 2 063 djeteta manje nego godinu ranije. Iako zavod za statistiku još nije objavio podatke za prošlu godinu, predviđa se kako će i dalje govoriti o negativnim trendovima.
Slika o seksualnom i reproduktivnom zdravlju
Stopa nataliteta u 2015. godini je iznosila samo 8,9 promila, a smanjuje se i broj pobačaja na zahtjev žena. Treba naglasiti kako se rasprava o ženskom reproduktivnom zdravlju ne odnosi jedino i isključivo na prekid trudnoće.
Uzme li se u obzir i da je stopa izazvanih pobačaja, među najnižima u Europi, to bi nas moglo dovesti do zaključka kako u Hrvatskoj postoji visoka svijest o korištenju kontracepcije. Ipak, podaci poput onog iz Hrvatskog znanstveno - statističkog ljetopisa za 2013. godinu ukazuju na niske stope korištenja učinkovitih metoda kontracepcije.
S druge strane, podaci objavljeni u veljači 2016. na 24sata.hr pokazuju kako se Hrvati seksaju 134 puta godišnje, što bi otprilike bilo svaki drugi do treći dan. Postavlja se pitanje tko tu laže i je li ovaj broj stvarni pokazatelj učestalosti seksualnih odnosa.
Kontracepcija kao zaštita od neželjene trudnoće
Zabrinjavajući je podatak da je među ženama koje traže pobačaj najviše onih koje nisu nijednom rodile - čak 31 posto. Nakon toga, najveći je postotak onih koje već imaju dvoje djece - 29,5 posto. U usporedbi s prethodnim godinama, podaci su slični i nažalost potvrđuju da se pobačaj još uvijek koristi kao sredstvo kontracepcije. Točnije, pobačaj se provodi najčešće ako žena nema djece ili ima dvoje djece, a nije koristila odgovarajuću metodu kontracepcije.
Najčešći razlog nekorištenja hormonske kontracepcije su manjkavo znanje o spolnom odnosu i začeću, neinformiranost o učinkovitosti raznih metoda kontracepcije te pogrešne informacije o hormonskoj kontracepciji. Iako je kombinirana hormonska kontracepcija jedan od najviše istraživani medicinski preparat u povijesti, velik broj žena još uvijek ima brojna pitanja oko načina korištenja. Treba imati na umu da je temeljni razlog korištenja kombinirane hormonske kontracepcije zaštita od neplanirane trudnoće, ali i od namjernih pobačaja koji zasigurno predstavljaju stres i zdravstveni rizik za svaku ženu.
Uloga liječnika i potreba za edukacijom
Planiranje obitelji, pružanje informacija o načinima kontracepcije i sudjelovanje u rješavanju problema neplodnih brakova dio su zadaća timova opće obiteljske medicine, ali i doktora specijaliziranih za zdravlje žena. Nažalost, zbog velikog broja pacijenata većina žena provodi prosječno tek 5 do 10 minuta u ginekološkim ordinacijama. Iz tog razloga im nedostaju informacije te se teže odlučuju za odgovarajuću kontracepciju.
Zabrinjavajuć je i podatak iz statističkog ljetopisa za 2015. godinu koji govori kako je samo 47 000 žena u 2015. godini po prvi puta posjetilo doktora s namjerom informiranja o planiranju obitelji te odgovarajućoj kontracepciji. Ako taj podatak spojimo s onim kako je u Hrvatskoj nešto više od 930 000 plodnih žena, postavlja se pitanje gdje ostale žene dobivaju potrebne informacije?
Iz iskustva drugih država vidljivo je kako savjetovanja i edukacije mladih o odgovornom spolnom ponašanju pridonose smanjenju broja neželjenih trudnoća i prekida trudnoće te rastu korištenja kontracepcije. Nažalost, spolni i zdravstveni odgoj u hrvatskim školama još uvijek se samo spominju u određenim prirodoslovnim predmetima
#bezsrama