Dvije kljove dugačke 2,5 metara i pet kralježaka našli smo u austrijskoj općini Mistelbach. Stabilizirali smo ih gipsanim zavojem, oprezno izvadili i transportirali u muzej na daljnju obradu, govori nam Opatijac Oleg Mandić mlađi (49), koji je zaposlenik bečkog Prirodoslovnog muzeja.
Pretpostavlja se da su nađeni ostaci mamuta stari oko milijun godina, a Mandić kaže da je uzbuđenje još veće jer su kljove rijetke.
- U zbirci Bečkog muzeja koja datira iz vremena Marije Terezije nema više od desetak primjeraka. Preparacija je sljedeći korak i najkritičniji dio obrade jer se sušenjem fosilna kljova obično raspuca i raspadne. Kroz godinu i pol vjerujem da ćemo znati o kojoj se vrsti mamuta točno radi - uzbuđeno govori Oleg.
Kaže da kljove mamuta ne bi našli da nije bilo detaljnoga geološkoga kartiranja gradillišta firme Asfinag za autocestu Beč - Prag.
- Geolog je u kvartarnim naslagama uočio vršak kosti velikog sisavca i zamolio nas za ekspertizu na terenu. Nas petero paleontologa Prirodoslovnog muzeja u Beču krenulo je u iskopavanje i nakon tri dana uspješo smo izvadili očuvane kljove - ispričao je Oleg. Ovaj doktor paleontoloških znanosti bio je i član ekipe koja je prije nekoliko godina na Duvanjskom polju kraj Tomislavgrada našla ostatke pretka slona.