Saborski zastupnici, ali i ostali dužnosnici, nisu povlašteni samo dok obnašaju svoje funkcije. Dok im traje mandat, uživaju u plaćama i povlasticama koje obični radnici mogu samo sanjati, a nakon što im istekne mandat i dalje lagodno žive na državnim jaslama.
Omogućio im je to Zakon o pravima i obvezama dužnosnika. Prema njemu, dužnosnici, bez obzira na to jesu li se iskazali na svojim funkcijama ili su zabušavali kad god im se za to pružila prilika, imaju mogućnost vratiti se na prijašnje radno mjesto u državnom, javnom i realnom sektoru. Uvjet za to je da su s tim suglasni čelnici tijela ili poslodavac kod kojega su prije radili. Njihova obveza je najkasnije 15 dana nakon isteka mandata podnijeti zahtjev za povratak na radno mjesto, a poslodavac im mora odgovoriti u roku od 45 dana.
Ako je poslodavac suglasan s njegovim povratkom na posao, dužnosnik od prestanka mandata do povratka na radno mjesto ima pravo primiti najviše dvije dužnosničke plaće. Ako ga poslodavac iz nekog razloga ne primi na posao ili ako se on sam ne želi vratiti na staro radno mjesto, godinu dana ima pravo živjeti na račun poreznih obveznika. Prvih šest mjeseci na račun će mu uredno sjedati puna plaća koju je primao kao dužnosnik, a idućih pola godine primat će pola dužnosničke plaće. I ta polovica plaće u pravilu je veća od prosječne plaće u zemlji. Taj privilegij iskoristio je bivši saborski zastupnik i ministar turizma Damir Bajs. Prema podacima Sabora, njemu je za veljaču ove godine isplaćena plaća u bruto iznosu od 28.084 kune (koju ugrubo treba podijeliti s dva da bi se dobila neto plaća). Bajs nije bio izabran u Sabor nego je u klupama mijenjao svog bivšeg šefa Josipa Friščića.
Iako je nakon izbora govorio da nema potrebe brinuti se za političare, jer će oni koji nisu izabrani u parlament “već nešto raditi”, državne jasle njemu su ipak bile prvi izbor. Naime, u saborskim klupama kao Friščićeva zamjena proveo je devet mjeseci, a nakon stranačkih natezanja mandat mu je službeno završio 27. rujna 2012. godine. To znači da još uživa u blagodatima koje mu pruža zakon. No to je samo jedan način na koji plaćamo sve one koji su nas doveli u ovako tešku gospodarsku situaciju. Dio bivših zastupnika iskoristio je priliku i otišao u povlaštenu mirovinu, a neki su se, kako bi si osigurali to pravo, umirovili na jedan dan. Prošle godine za dužnosnike su ukinuti posebni uvjeti za odlazak u mirovinu. Ostali su bez prava na najvišu mirovinu, onu iznad 17.000 kuna, koja je dvostruko viša od najveće dopuštene mirovine ostalih građana. Ubuduće će im mirovina iznositi najviše 8872 kune za 40 godina staža. Zaslužuju li i toliko s obzirom na to da su nas doveli do ponora?