Reprogrami i moratoriji na kredite, odobrenje novih kredita za likvidnost i garancija u okviru garantnog fonda osiguranja izvoza, neke su od prvih deset mjera pomoći gospodarstvu za borbu protiv šteta zbog koronavirusa, priopćeno je u ponedjeljak iz Ministarstva gospodarstva.
Te mjere iz resora Ministarstva gospodarstva trebale bi biti utvrđene na sutrašnjoj sjednici Vlade, a dolaze nakon odluke kojom se sprječava rast cijena ključnih proizvoda za opskrbu hrvatskog tržišta i izvoz onih proizvoda za koje se u Hrvatskoj pojavi mogućnost nestašice.
Obuhvaćaju reprogramiranje postojećih kredita (uz uvođenje počeka u otplati glavnice kredita) te uvođenje moratorija na kreditne obveze klijenata HBOR-a i poslovnih banaka po postojećim plasmanima; odobrenje novih kredita za likvidnost gospodarskim subjektima za financiranje plaća, režijskih troškova i ostalih osnovnih troškova poslovanja u suradnji s poslovnim bankama, te odobravanje garancija (polica osiguranja) poslovnim bankama izvoznika i HBOR-u, u okviru garantnog fonda osiguranja izvoza.
Tu je i povećanje opsega garantnog fonda za osiguranje izvoza tako da se u prihvatljive korisnike uključe i sektor turizma, gospodarski subjekti koji vrše posredan izvoz ili su dobavljači izravnih izvoznika.
Predviđa se i mogućnost produženja rokova za realizaciju investicijskih projekata te uvođenje dodatnog počeka od tri godine za očuvanje radnih mjesta, kroz izmjene i dopune Zakona o poticanju ulaganja.
Među mjerama je i interventni otkup viškova u stočarskoj i ratarskoj proizvodnji, voćarstvu i povrćarstva, te drugih proizvoda od potencijalno ugroženih industrijskih i poljoprivrednih proizvođača te povećanje stope jamstva HAMAG-BICRO sa 65 na 80 posto glavnice kredita uz skraćivanje procedure obrade.
Predviđa se i dodatna alokacija od 15 milijuna eura za mikro zajmove za obrtna sredstva (do 25.000 EUR), uz maksimalnu kamatnu stopu od 1 posto.
Mjerama se planira i uvođenje moratorija na sve rate ESIF mikro i malih zajmova do 31.12. ove godine, povećanje limita za potpore male vrijednosti s 200.000 na 500.000 eura, te mogućnost aktiviranja dijela proračunskih sredstava kao doprinosa interventnim sektorskim potporama poduzetnicima (nacionalni grant).
Horvat: U prvom koraku važno je osigurati likvidnost
Te će mjere biti namijenjene prvenstveno poduzetnicima i obrtnicima s ciljem ublažavanja negativnog utjecaja koronavirusa na njihovo poslovanje te na ukupno hrvatsko gospodarstvo.
Kako je istaknuo ministar gospodarstva Darko Horvat, a prenosi se u priopćenju, radi se o dijelu unutar šireg paketa mjera koje su proteklih dana usuglašavane sa svim resorima, komorama i institucijama, te predstavnicima udruga poslodavaca, banaka, izvoznika i drugih.
U prvom koraku važno je osigurati potrebnu likvidnost poduzetnicima, ističe Horvat.
"Smisao svih mjera koje planiramo poduzeti i o kojima smo do sada vodili vrlo intenzivne razgovore jest da sačuvamo radna mjesta i domaće gospodarstvo, te da u prvom valu osiguramo potrebnu likvidnost našim poduzetnicima, kroz moratorij ili odgode plaćanja obveza kredita, uvođenje novih kreditnih linija za obrtna sredstva i slično", rekao je Horvat.
Najavio je kako slijede "promjene u određenim ekonomskim odnosima", kako na nacionalnoj tako i na globalnoj razini, zbog čega je važno ostati racionalan i fleksibilan.
"Svjesni smo da najviše pate prijevoznici, trgovci i izvoznici, ali moramo voditi računa o svim mogućim scenarijima, uzimajući u obzir sve grane hrvatskog gospodarstva, od obrtnika, preko mikro, malih i srednjih poduzeća, pa sve do velikih kompanija", kaže Horvat.
Napominje kako su nakon osiguranja uvjeta za provedbu prvih 10 mjera, počeli razgovori o stvaranju novih alata kojima će se moći pravovremeno intervenirati na sve moguće situacije u gospodarstvu.
Ukratko, ovo je set predloženih mjera:
- Reprogramiranje postojećih kredita (uz uvođenje počeka u otplati glavnice kredita) te uvođenje moratorija na kreditne obveze klijenata HBOR-a i poslovnih banaka po postojećim plasmanima;
- Odobrenje novih kredita za likvidnost gospodarskim subjektima za financiranje plaća, režijskih troškova i ostalih osnovnih troškova poslovanja, u suradnji s poslovnim bankama;
- Odobravanje garancija (polica osiguranja) poslovnim bankama izvoznika i HBOR-u, u okviru garantnog fonda osiguranja izvoza;
- Povećanje opsega garantnog fonda za osiguranje izvoza na način da se u prihvatljive korisnike uključi i sektor turizma, gospodarski subjekti koji vrše posredan izvoz ili su dobavljači izravnih izvoznika;
- Predvidjeti mogućnost da se kroz Izmjene i dopune Zakona o poticanju ulaganja uvede produženje rokova za realizaciju investicijskih projekata te uvede dodatni grace period od tri godine za očuvanje radnih mjesta;
- Interventni otkup viškova u stočarskoj i ratarskoj proizvodnji, voćarstvu i povrćarstva, te drugih proizvoda od potencijalno ugroženih industrijskih i poljoprivrednih proizvođača;
- Povećanje stope jamstva HAMAG-BICRO s 65% na 80% glavnice kredita uz skraćivanje procedure obrade te dodatna alokacija od 15 milijuna eura za Mikro zajmove za obrtna sredstva (do 25.000 EUR), uz maksimalnu kamatnu stopu od 1%;
- Moratorij na sve rate ESIF Mikro i Malih zajmova do 31.12.2020. godine;
- Povećanje limita de minimis potpore s 200.000€ na 500.000 EUR;
- Mogućnost aktiviranja dijela proračunskih sredstava kao doprinos interventnim sektorskim potporama poduzetnicima (nacionalni grant).
Na kraju, ministar Horvat napominje kako su nakon osiguranja uvjeta za provedbu prvih 10 mjera, započeti razgovori o stvaranju novih alata kojima će se moći pravovremeno intervenirati na sve moguće situacije u segmentu gospodarstva.
Plenković: Stožeru civilne zaštite nove i veće ovlasti
Stožer civilne zaštite dobit će nove, veće ovlasti, najavio je u ponedjeljak premijer Andrej Plenković najavljujući paket od dvadesetak izmjena zakona koje će Vlada sa sjednice u utorak poslati u hitnu saborsku proceduru kako bi nizom mjera minimalizirala negativne posljedice epidemije koronavirusa.
U razgovoru za Dnevnik Nove TV premijer je rekao kako se u aktivnostima vezanima uz suzbijanje epidemije vodi načelom apsolutne transparentnosti, pa će javnost o svemu znati do najsitnijeg detalja u realnom vremenu.
Bitnom drži i kompletnu centralizaciju u donošenju odluka, odnosno veće ovlasti Nacionalnog stožera civilne zaštite na čelu s potpredsjednikom Vlade i ministrom unutarnjih poslova Davorom Božinovićem.
Centralizacija u donošenju odluka
- Nacionalni stožer civilne zaštite dobit će jače ovlasti, još eksplicitnije ovlasti nego što ih ima trenutno po zakonu kako bi provodio mjere, najavio je Plenković i dodao kako će ljudi na razini županija, uglvnom dožupani, i dalje imati važnu ulogu, ali će morati isključivo slušati odluke i procjene Nacionalnog stožera.
Plenković tumači kako se time želi osigurati jednoobraznost, uniformnost provedbe odluka. "Prave procjene s punom informacijom na način da su u svim dijelovima Hrvatske naši sugrađani u jednakom tretmanu", objasnio je.
Dodaje kako to ne znači da nacionalna razina neće slušati lokalnu, navevši primjer Istarske županije i odluke koje su proteklih dana donošene upravo zbog njezine specifičnosti, ali "odluke će donositi nacionalna razina".
Premijer je ponovio da je Hrvatska u borbi protiv koronavirusa u ratu protiv panike i negativnih društveno-ekonomskih posljedica pandemije.
Vrijeme je za samodisciplinu i odgovornost naših sugrađana
- Smatramo da je sada vrijeme i za samodisciplinu i za odgovornost svih naših sugrađana, rekao je te ponovno apelirao kako nema potrebe za stvaranje prekomjernih zaliha hrane i drugih potrepština jer namirnica ima dovoljno.
- Molim vas da se svi skupa ponašate odgovorno i uviđavno u odnosu i na druge, pozvao je građane.
Premijer je istaknuo kako nema potrebe niti za financijskom panikom, s obzirom da je dio građana počeo povlačiti depozite, uzimati novac iz investicijskih fondova i slično.
- Ni to nije potrebno. Hrvatska je danas ekonomski financijski puno otpornija na bilo koju vrstu vanjskog šoka i krizu. Stoga apeliramo na sve da se ponašaju odgovorno, poručio je građanima.
Na sutrašnjoj sjednici Vlada će u sklopu izmjena 20 zakona Saboru predložiti paket mjera koji je, naglasio je, primarno orijentiran privatnom sektoru.
- U okolnostima klize možemo odgoditi plaćanje poreza, poreza na dobit, poreza na dohodak, doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje - da ih rasteretimo troškova. Omogućiti i drugi stvar - likvidnost, dakle obrtna sredstva, reprogramirati kredite, napraviti dogovor s bankama, HABOR-om, komercijalnim bankama. Mislim da svi pokazuju veliki sluh za specifičnost situacije i spremni su izaći u susret, rekao je.
Najavio je kako će Sabor predloženi zakonski paket raspraviti u hitnoj proceduri te ga usvojiti najkasnije u četvrtak.
Kao mogućnost da se pomogne gospodarstvu, poslodavcima naveo je i da država daje iznos minimalne plaće (3.250 kuna), a svaki poslodavac da nadomjesti iznos radnikove plaće "povrh toga".