Kinom, a i većim dijelom svijeta, zavladala je panika zbog opakog koronavirusa za koji neki znanstvenici kažu da ih sve više podsjeća na SARS.
U Kini gdje je i žarište pojave koronavirusa, velika je potražnja za maskama kojih gotovo više uopće nema na tržištu pa se ljudi snalaze kako znaju.
Društvenim mrežama šire se fotografije i snimke Kineza koji su gotovo kompletno zamotani u plastiku, neki su napravili maske kod kuće, koristeći plastične boce za vodu pa su probušili dvije rupe kako bi imali zraka.
POGLEDAJTE VIDEO
Svakim danom pojavljuju se stotine novih zaraženih koronavirusom.
U zračnim lukama diljem svijeta, putnike u Kinu i iz nje gotovo je nemoguće ne primijetiti. U zračnoj luci u Vancouveru u Kanadi jedna kineska obitelj gotovo je kompletna zamotana u plastiku, čak i dijete u kolicima.
U Šangaju je čovjek na aerodrom stigao u improviziranoj kacigi, koju je prenamijenio u zaštitno sredstvo protiv koronavirusa. Drugi je uzeo bocu za vodu i prilagodio je i tako šeće zračnom lukom.
Veliko otkriće australskih znanstvenika
Australski znanstvenici uspjeli su razviti koronavirus u laboratoriju što bi mogla biti prekretnica u borbi protiv ovog virusa koji bi mogao zaraziti desetke tisuća ljudi. Ovo je prvi put da su znanstvenici uspjeli razviti koronavirus u laboratoriju izvan Kine, prije ovoga bio je samo jedan slučaj kineskih znanstvenika koji su u laboratoriju uspjeli samo detektirati genetski kod virusa.
No ovaj pothvat australskih znanstvenika s Doherty instituta u Melbourneu puno je bitniji jer bi na temelju njihova istraživanja moglo biti jasno hoće li neko buduće cjepivo efikasno djelovati protiv virusa. Svoje će otkriće odmah podijeliti sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom koja će podatke podijeliti laboratorijima diljem svijeta koji su uključeni u razvoj cjepiva za virus koji se proširio iz Kine. Australski znanstvenici koronavirus razvili su u laboratoriju od pacijenta koji je zaražen prošlog petka.
Američki stručnjaci rekli su da nema dokaza da pacijenti bez simptoma mogu zaraziti druge ljude. Ako bi se dokazalo da ima, onda bi se sve promijenilo jer bi bilo puno teže kontrolirati tijek virusa. Epidemija je izbila u glavnom gradu provincije, Wuhanu, a većina smrtnih slučajeva i potvrđeni slučajevi potječu iz toga grada. Stručnjaci procjenjuju da je broj aktualnih slučajeva trenutno prešao 40.000, te da će epidemija trajati nekoliko mjeseci.