Vjerske slobode koje uključuju pravo služenja mise za pokojne pravo su koje mora postojati u svakom demokratskom društvu i koje se ne smije dovoditi u pitanje, stajalište je hrvatskog kulturnog društva "Napredak" u povodu prijepora nakon najave mise za blajburške žrtve u Sarajevu 16. svibnja.
Pogledajte kako izgleda misa za vrijeme pandemije korona virusa:
U reagiranju središnje uprave "Napretka" u utorak stoji kako slavljenje Svete mise kao vjerski obred po sebi isključuje svaku provokaciju, a posebice bilo kakvo povezivanje takvog čina s rehabilitiranjem ustaškog režima.
- Nema nikakve logike i neprihvatljivo je bilo kakvo povezivanje duhovnoga nadpastira Katoličke Crkve u Bosni i Hercegovini (kardinala Vinka Puljića) sa zločinačkim pothvatima na osnovu njegova duhovnog pijeteta prema ubijenima i njihovim obiteljima. Stoga u svakom protivljenju takvomu sjećanju na preminule vidimo sustavno kršenje temeljnih vjerskih sloboda katolika - stoji u priopćenju objavljenom nakon što su brojni političari, stranke, nevladine udruge ali i Židovska zajednica BiH te Pravoslavna Crkva osudili najavu slavljenja mise blajburškim žrtvama u sarajevskoj katedrali.
Vrhbosanskom nadbiskupu kardinalu Puljiću sva tri člana Predsjedništva BiH uputila su javni poziv da misu otkaže a to je učinio i sarajevski gradonačelnik Abdulah Skaka.
U "Napretku" smatraju kako su osude najavljene mise zapravo "javni istupi protiv Hrvata i katolika" koji bi trebali biti ravnopravni građani demokratske države BiH i njezina glavnoga grada.
- Mnogi vole isticati kako je Sarajevo otvoren grad i 'europski Jeruzalem' pa kako to da nekima smeta katolička molitva za mrtve? Osporavanje molitve bilo koje vjerske zajednice spada u kršenje temeljnih ljudskih prava, zajamčenih svim europskim i svjetskim konvencijama - stoji u priopćenju uz poruki kako su istinski mir i suživot mogući jedino ukoliko su temeljeni na povijesnoj istini i uz jasnu osudu svih totalitarnih režima.