Saborski zastupnici u petak su radili u izmijenjenim okolnostima obzirom na epidemiju koronavirusa te preporuke epidemiologa i Stožera o smanjenju socijalnih kontakata kako bi se širenje zaraze tim virusom suzbilo. Naime, predsjedništvo Sabora dan ranije je donijelo odluku da će u idućim danima zastupnici raspravljati o samo dvije točke dnevnog reda, a u njima može sudjelovati 28 zastupnika - dva iz svakog od 14 Klubova zastupnika. Za one koji u tom trenutku nisu na redu za raspravu, preporuka je da ni nisu u sabornici.
Raspravljajući o izmjenama Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, mostovi zastupnici apelirali su na vladajuće da pod hitno, u okolnostima ove epidemije, obustave ovrhe, a ne kako su iz Hrvatske udruge banaka najavili da će ih odgoditi za tri mjeseca.
- Već imamo učinke na gospodarsku i ekonomsku situaciju, ljudi gube radna mjesta, pojavila se ogromna nesigurnost i bit će brojnih onih koji će, ne svojom krivnjom, biti ovršeni i blokirani i zato bi trebalo hitno naći zakonska mogućnost da se obustave ovrhe - istaknuo je Miro Bulj u ime Kluba Mosta.
Državni tajnik u Ministarstvu financija poručio je kako će se već danas održati sastanak u Ministarstvu pravosuđa o toj temi u kontekstu Ovršnog zakona.
- Imamo krizu, ratno stanje protiv nevidljivog neprijatelja, koronavirusa. Te mjere moraju biti učinkovitije i puno snažnije - dodao je Bulj.
SDP-ov Peđa Grbin naglasio je da ovaj zakon uopće ne bi donosili da su napravili dobar Ovršni zakon.
- Mi ovaj zakon danas moramo donijeti kako bi ozakonili ono što je Vlada napravila svojom uredbom. Ali ovim zakonom ne adresiraju se osnovni problemi koji postoje u ovršnom sustavu RH. Ovo je naprosto jedna zakrpa kojom premošćujemo situaciju jer ono što je trebalo biti napravljeno Ovršnim zakonom nije napravljeno - istaknuo je dodavši kako odgoda ovršnih postupaka na tri mjeseca nije dovoljno.
- Taj stand still je nužan, ali ni u kom pogledu nije dovoljan zato što on samo znači da ono što se trebalo napravili danas, bit će napravljeno za tri mjeseca ili kada ova situacija prođe, a ne uzima u obzir činjenicu da će ekonomske prilike kao posljedica zdravstvene situacije prouzročiti čitav niz drugih problema koje ovim stand stillom nećemo moći riješiti - rekao je.
Naglasio je i problem da je trenutno građanima onemogućen učinkovit pristup sudu.
- Dio sudova ne radi, rasprave se odgađaju, osim u predmetu gospodina Plenkovića, građani ne mogu pristupiti odvjetnicima, neki od odvjetnika su u samoizolaciji, neki su vjerojatno ili će nažalost ubrzo oboljeti, građani su isto tako u izolaciji u karanteni, a rokovi teku i njihova prava se gube - rekao je Grbin i pozvao ministra pravosuđa i predjesdnike Vrhovnog i Ustavnog suda da donesu odluku kakvu je donio i Europski sud za ljudska prava i suspendiraju tijek rokova u sudskim postupcima u RH.
Goran Aleksić predlaže da za vrijeme odgode ovrhe u razdoblju tri mjeseca ne naplaćuje zatezna kamata na glavnicu duga.
- Nemojmo stalno voditi brigu o bankama koje su pune novca, a kojeg nemaju sada gdje uložiti i omogućavati im da sada zarađuju dok nitko ne može zarađivati - istaknuo je naglasivši da se ne bi trebao ponavljati scenarij iz razdoblja recesije.
Vrijeme je, naglasio je, kako svi trebaju snositi dio tereta, prije svega banke.
- Treba spriječiti da za vrijeme krize netko zarađuje bez ikakvog rada samo na temelju toga što jednostavno može zarađivati - rekao je.
SDP-ov Gordan Maras također poručuje da se ovrhe trebaju zaustaviti.
- Potrebno je omogućiti građanima da za vrijeme ove situacije imaju mogućnost zaustaviti ovrhe koje ih pritišću jer se ne mogu adekvatno baviti njima. Niti ih mogu otplatiti niti se mogu zaštiti pravnim lijekovima niti razmišljati kako dalje u ovoj situaciji - istaknuo je.
Ivan Pernar poručuje kako se banke u ovoj krizi zapravo ničega ne odriču.
- Naplaćivat će kamate za vrijeme čitave ove situacije, a trajat će i dulje od tri mjeseca. Ljudima će se gomilati dug i sve će im se to srušiti na glavu - istaknuo je.
Mostovi zastupnici istaknuli su i problem pranja novca.
- U Hrvatskoj se novac pere legalno kroz najveću banku, a HNB je o tome šutjela - rekao je Bulj dok je njegov stranački kolega Nikola Grmoja dodao kako je predsjedniku Sabora Gordanu Jandrokoviću uputio dopis da zamoli Ured za sprječavanje pranja novca i HNB da Saboru dostave izvješće oko situacije u Zagrebačkoj banci.
Na kraju rasprave predsjedavajući Furio Radin uputio je apel svim građanima i zastupnicima da se pridržavaju preporuka o smanjenju kontakata.
- Što manje izlazite, a ako izađete, što manje kontakata. Konačno društvene mreže, whatsapp i viber grupe koje imamo imaju pozitivniju funkciju. Prebrodit ćemo mi tu krizu i opet ćemo se svađati u Saboru kako Bog zapovijeda - rekao je.