To je to što me zanima!

Hitna pomoć brzim brodicama: EU nam daje 45 milijuna kuna

Brodice će biti stacionirane u Malom Lošinju, Rabu, Zadru, Šibeniku, Supetru i Dubrovniku, a bit će raspoređene prema svim naseljenim otocima, za 122 tisuće stanovnika
Vidi originalni članak

U Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU u petak su svečano potpisani ugovori o dodjeli 45 milijuna kuna  bespovratnih sredstava Europske unije Ministarstvu zdravstva za nabavu šest brzih plovila opremljenih za hitnu medicinsku pomoći na Jadranu te dvanaest biokemijskih analizatora krvi za hitnu dijagnostiku na otocima.

Sredstva će biti utrošena na nabavu brzih brodica, ugovaranje vezova u polazišnim lukama, te analizatore krvi koji u kratkom vremenu mogu indicirati potrebu hitnog prijevoza pacijenta u bolnicu, rečeno je na potpisivanju ugovora.

Brodice će biti stacionirane u Malom Lošinju, Rabu, Zadru, Šibeniku, Supetru i Dubrovniku, a bit će raspoređene prema svim naseljenim otocima, za 122 tisuće stanovnika i njihovih gostiju.

Ugovore su potpisali ministar zdravstva Milan Kujundžić, ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijela Žalac te ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije Tomislav Petric

Brzim plovilima osjetno će se poboljšati transport životno ugroženih pacijenata s otoka do najbliže bolnice na obali. Dvanaest biokemijskih analizatora omogućit će osam najvažnijih hitnih krvnih pretraga koje će olakšati liječnicima postavljanje dijagnoze i donošenje odluke o hitnosti stanja pacijenta, rekao je ministar zdravstva Milan Kujundžić na svečanosti u Ministarstvu regionalnog razvoja.  

Kujundžić očekuje da će brze brodice biti u funkciji za godinu dvije, jer se, kaže, tek treba izabrati proizvođač. Biokemijski analizatori, očekuje ministar, mogli biti raspoređeni na otoke i u funkciji već do početka ovogodišnje sezone.

Žalac je izrazila zadovoljstvo da je 45 milijuna kuna bespovratnih sredstava u cijelosti osigurano iz operativnog programa Konkurentnost i kohezija te istaknula da je tijekom ove i prošle godine ubrzan rast ugovaranja europskih sredstva u zdravstvenu infrastrukturu.

"Zajedno s Ministarstvom zdravstva objavili smo već šest planiranih poziva i ugovorili 51 projekt u iznosu 1,7 milijardi kuna, što predstavlja 85 posto onoga što zdravstvo treba dobiti u ovom financijskom razdoblju. Do kraja godine očekuje se ugovaranje preostalih 15 posto sredstava alociranih za zdravstvo", rekla je Žalac. 

S obzirom da hitna medicinska služba mora biti dostupna svim građanima, za sljedeće financijsko razdoblje najavila je razmatranje uspostave hitne helikopterske medicinske službe koja bi bila komplementarna s danas potpisanim ugovorom i koja bi pomogla hitnom zbrinjavanju pacijenata s otoka. 

Idi na 24sata

Komentari 9

  • mestar 06.04.2019.

    Helihopteri su najpogodniji za hitne slucajeve trebalo bi ih samo raporesit jedan juzni dio, jedan za srednji i jedan sjeverni to bi bilo puno jeftinije i efikasnije. za hitne slucajeve treba racuna t na nevrijeme kad brodovi ne mogu tako brzo plovit.

  • fenix77 05.04.2019.

    Koliko ćeš dati u Mostar ili Banja Luku lopino?? Daj što više, da se Hrvatski narod može ujediniti skupljanjem donacija za potrebite pacijente.

  • KrešimirĆosić_1 05.04.2019.

    Hocete reci vraca nam nase sto smo im dali? EU financira, najveca obmana ikada. Tito zivi

Komentiraj...
Vidi sve komentare