Njemački admiral Wilhelm Canaris želio je smijeniti Hitlera. Smaknut je, sporim davljenjem, pred sam kraj rata, na današnji dan 1945. u koncentracijskom logoru Flossenbürg u Bavarskoj, samo tri tjedna prije Hitlerove smrti. Dugogodišnji zapovjednik njemačke vojne obavještajne službe završio je život kao veleizdajnik, a na stratište je dovučen gol. S njim su pogubljeni njegovi suradnici i pripadnici otpora Hitlerovom režimu Hans Oster, Dietrich Bonhoeffer i Karl Sack.
- Ta su smaknuća trajala upadljivo dugo. Koliko to mogu zaključiti po trajanju smaknuća Canaris i Oster pogubljeni su na užasan, spor način - davljenjem - kazao je Jurgen Mogensen, zatvorenik u Flossenbürgu.
Hitlerov pomoćnik ili protivnik?
- Wilhelm Canaris nije imao priliku za samoubojstvo, režim kojemu je služio smaknuo ga je. Njegov špijunski aparat slovio je kao Hitlerovo 'čudotvorno oružje' na nevidljivoj fronti tajnih službi. Na temelju svojih kontakata s urotnicima protiv Hitlerovog režima i mučke smrti u koncentracijskom logoru postao je mit vojnog pokreta otpora: šef Službe za protušpijunažu bio je majstor prikrivanja i dvostruke igre. Njegovi su špijuni diskretno i djelotvorno pripremali Hitlerove napadačke ratove dok je on sam uporno radio na uklanjanju svog glavnog poslodavca. Suradnike je poticao na tijesnu suradnju s Tajnom državnom policijom, a on je sam pod krinkom špijunaže organizirao bijeg političkih protivnika u inozemstvo - piše o Canarisu povjesničar Guido Knopp.
U kojoj je mjeri potrebno biti Hitlerov pomoćnik da bi bilo moguće ostati njegovim protivnikom? Canaris kao zapovjednik Tajne vojne policije preuzeo je odgovornost za njezino sudjelovanje u zločinima u zaleđu Istočne fronte, a istodobno je kao 'anđeo čuvar' članova pokreta otpora okupljenih oko Hansa Ostera i Hansa von Dohnanyja odlučno radio na njezinu rušenju, ističe Knopp.
- Nezgode u protušpijunaži početkom 1944. bile su povod da se već ionako sumnjivog Canarisa makne s njegovog položaja i postavi na neko beznačajno mjesto. Nakon atentata na Hitlera 20. srpnja 1944. admiral je uhićen i naposljetku odveden u koncentracijski logor Flossenbürg - objašnjava Knopp u svojoj knjizi Hitlerovi ratnici.
Neuspješni pokušaji rušenja Fuhrera
Wilhelm Canaris rođen je 1. siječnja 1887, u gradiću Aplerbecku blizu Dortmunda kao sin bogatog industrijalca Carla Canarisa. On je bio imućan poslovni čovjek koji se bavio proizvodnjom željeza u Rurskoj oblasti, a svog najmlađeg sina htio je vidjeti u konjanici. A mladi je Wilhelm imao samo jednu želju - da na moru služi domovini. Kada je glava obitelji umrla od moždanog udara Wilhelmu više nitko nije stajao na putu. Carskim kadetom postao je 1905. godine i unatoč slabijoj tjelesnoj građi brzo je napredovao u karijeri.
U braku sa Ericom Vaagom dobio je dvije kćeri, a obitelj je neposredno prije uhićenja, uviđajući opasnost, poslao u inozemstvo.
'Rat je izgubljen'
Kad je 1935. godine, točno na svoj 48. rođendan imenovan šefom službe za protušpijunažu u inozemstvu, već je trideset godina bio vojnik. Tri puta je prisegnuo: caru, Republici i Führeru. No postao je nezadovoljan Hitlerom još prije početka Drugog svjetskog rata. Pokušao je organizirati njegovu smjenu nekoliko puta. Planirao ga je uhititi još kad je Führer izdao naredbu za okupaciju Čehoslovačke.
- Kad je počeo rat sve ga je više obuzimao osjećaj samoće i fatalizma od kojeg je pokušavao pobjeći sve češćim službenim putovanjima. Njegovi pratioci često bi ga našli u polumraku katoličkih crkava u koje bi kao protestant najradije odlazio da u miru meditira. Iznenađujuće brza pobjeda Poljske nije ga mogla zaslijepiti. 'Rat je izgubljen' povjerio se svom starom drugu iz doba dobrovoljačkih odreda Erhardtu ' bez obzira koliko je još pobjeda pred nama' - opisuje Knopp stanja u kojima se Canaris nalazio.
Osoba sa bezbroj lica
Među svim visokopozicioniranim čelnicima u Trećem Reichu Canaris je najkontroverznija figura. Neki tvrde da je bio izraziti patriot koji je htio osloboditi svoju zemlju i svijet od čudovišta Hitlera, drugi tvrde da je bio kukavički fatalist, a treći da je tek bio lukavi službenik koji je čekao svoje vrijeme. Je li on bio njemački patriot, jedan od vođa nacističkog stroja, zavjernik ili slučajna žrtva?
Na suđenju u Nürnbergu, Hitlerov nasljednik admiral Karl Dönitz tvrdio je da Canaris nikad nije sudjelovao u nikakvom otporu nacističkom režimu te da je bio običan kukavica i politički spletkar. Također, kazao je da su o njemu uvijek govorili kao o 'osobi sa bezbroj lica'. Odvjetnik generala Wilhelma Keitela, Otto Nelte u Nürnbergu je za Canaris rekao
- On je tipičan primjer pretjerano profinjena, izuzetno inteligentna salonskog urotnika. Pokušao je istodobno sjediti na dva stolca i tako se bespovratno zapetljao u mrežu poslušnosti i morala, domoljublja i čovječnosti. Istodobno služiti dobru i zlu - ta ga je dvojba potpuno iscrpila. Bez njega se mnogi ne bi spasili, a pod ih je njegovim zapovjedništvom previše poginulo - zaključio je povjesničar Knopp.