To je to što me zanima!

HGSS o planinarenju ljeti: Evo zašto je važno napuniti mobitel

Ovo su ključni savjeti koji će vam pomoći da se sigurno ponašate tijekom planinarenja ljeti.
Vidi originalni članak

Mnogi od nas predah i spas od ljetnih vrućina traže u planina, ali vrlo često zaboravljaju koliko je važna sigurnost na planinama. 

Iz Hrvatske gorske službe spašavanja za 24sata ističu kako se prije svega, trebate dobro informirati i pripremiti. 

"Prije nego što krenete na planinarenje, važno je temeljito se pripremiti i informirati o planini i rutama koje planirate obići. Prikupite informacije o vremenskim uvjetima, težini staze, planinarskim oznakama i bilo kojim posebnim uvjetima na odabranom području", navode iz HGSS-a za 24sata.  

ISPOVIJEST HRVATSKE PLANINARKE VLATKE (61): 'Čekala sam 12 sati da me spase s litice od 400 metara. Za mene je gotovo s planinarenjem...'

Kvalitetna oprema, kompas, svjetiljka 

Važno je, dodaju, osigurati i odgovarajuću opremu za planinarenje ljeti što uključuje  kvalitetnu planinarsku obuću, odjeću prilagođenu vremenskim uvjetima, šešir ili kapu za zaštitu od sunca, sunčane naočale, kremu za sunčanje, kompas, kartu područja, svjetiljku, prvu pomoć.

"Pratite vremenske uvjete prije nego krenete na planinu i tijekom planinarenja. Promjene vremena mogu biti iznenadne i mogu značajno utjecati na sigurnost", navode. 

Osim toga, kako ne biste zalutali, nužno je sigurno kretanje po stazi. 

DRŽALE SE ZA DRVO Planinarke na Kalniku visile na rubu provalije duboke čak 20 metara: HGSS-ovci su ih spasili UHVATIO IH MRAK Splitski HGSS spasio djecu na Mosoru: 'Nisu rekli roditeljima kamo idu, bili su prestrašeni'

Krećite se u grupama i držite markacijskih oznaka 

"Držite se označenih staza i slijedite upute planinarskih oznaka. Izbjegavajte skraćivanje ili skretanje s označene staze jer to može dovesti do gubitka ili neželjenih situacija. Pripazite na neravne dijelove staze i budite oprezni kod prijelaza preko potoka ili rijeka", rekli su. 

Objašnjavaju i zašto preporučuju planinarenje u grupi.

"Ako planirate samostalno planinariti, obavijestite nekoga o svojim planovima i predviđenom vremenu povratka. Također, držite se zajedno s grupom i ne ostajte zaostajati ili odvajati se od nje". 

Napominju i da je nužno voditi brigu o prirodi i okolišu, ne ostavljati smeće za sobom i ne uništavati biljni i životinjski svijet. 

POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE Nova akcija HGSS-a: Njih 40 spašavalo planinara na Biokovu

Dovoljno vode i hrane, kao i baterije na mobitelu 

"Važno je osigurati dovoljno tekućine tijekom planinarenja ljeti kako biste ostali hidratizirani. Nosite sa sobom dovoljno vode ili tekućine, a po potrebi obnavljajte zalihe tijekom puta. Obavezno ponijeti i dovoljnu količinu hrane."

Prije odlaska na spavanje, ističu, pobrinite se da vaš mobilni telefon ima dovoljno baterije. 

"Mobilni telefon može biti važan alat za pozivanje pomoći u slučaju nesreće ili nepredviđenih situacija. Također, važno je zapamtiti broj 112, koji je broj za hitne slučajeve u većini europskih zemalja", naveli su iz HGSS-a za 24sata. 

Idi na 24sata

Komentari 1

  • 18.07.2023.

    Bez naplate spašavanja ništa se neće promijeniti. Nažalost.

Komentiraj...
Vidi sve komentare