Vidjeti strah u očima oboljelog pacijenta, tugu, neizvjesnost, nadu i želju sastavni je dio njihove svakodnevice. Na to se ne ostaje imun, na to nema privikavanja ali biti medicinski djelatnik nije samo posao, već poziv i način života. Tako su nam rekli Martina Močenić i Roberto Licul koji su od prvog vala pojave korona virusa u Hrvatskoj i u pulskoj bolnici, znali kako je najvažnije pružiti oboljelima svu skrb, njegu i pomoć koju su trebali.
Pogledajte video: Vlada je nedavno ublažila mjere, ali brojke rastu
Prošlo je već godinu dana od pojave te "pošasti" koja je promijenila svakodnevicu svakog čovjeka, gdje god se nalazio na karti svijeta. Svi će se složiti da je to godina previše, a svijet je naučio živjeti s "koronom".
Roberto Licul (33) kao diplomirani medicinski tehničar u bolnici radi punih 11 godina a na "covid odjelu" radio je u dva navrata
"Iako s neke strane razuma znaš da si na odjelu najzaštićeniji jer svjesno znaš da pristupaš pacijentu koji je pozitivan i ideš kod njega pod punom zaštitnom opremom. Dio svakodnevice bio mi je skafander koji ide preko tijela, FFP3 maska koja se savlja preko nosa i ustiju,zaštitne naočale,vizir,rukavice, "galoše" za noge. Prvi puta mi je bilo užasno jer mi je trebalo oko 15 minuta da se obučem"odao je Licul. Moralo se vježbati oblačenje, a kada je ono postalo rutina,bilo je lakše. Poslije se ovaj mladi medicinski djelatnik toliko ispraksirao da se oblačio ta tek minutu i pol. Skidanje opreme bilo je kompliciranije jer se trebao paziti kontaminacije virusa koje ostaju na skafanderu.
"Većina ih je, hvala Bogu preživjela, ali to su ljudi koje intubirate i stavljate u stanje umjetne kome. To je bilo teže jer ni pacijenti nisu znali što ih čeka,kolike su šanse za ozdravljenje,što će se događati... Jedna velika neizvjesnost i strah bio je prisutan u očima bolesnika.Sjećam se jedne pacijentice koju smo intubirali zbog težine slučaja, te je poslana u Rijeku na respirator (jer respiracijski centar u prvom valu nije bio u Puli). Nakon par dana se vratila s respiratora natrag kod nas gdje provela još izvjesno vrijeme. Kada je s našeg odjela hodajući otišla kući, cijelo osoblje je spontano izašlo i počelo pljeskati", priznao je.
"Koncem siječnja prošle godine pulska je bolnica održala prvu izvanrednu sjednicu Povjerenstva za kontrolu bolničkih infekcija. Održane su zatim edukacije kako bi svoj posao obavljali još profesionalnije. Smjene u bolnici bile su organizirane na način duplih smjena. Nitko nije u jednom aktu bio po 8 do 10 sati u opremi, jer je maksimalni boravak zdravstvenih djelatnika pod opremom bilo po 4 sata. Pod takvom opremom je zaista pojačano znojenje, teže se diše, dolazi do suhoće sluznice usta, a kad je osoblje u zoni s pacijentom koji boluje od "korone" on tu opremu ne skidadok je tamo.Nema pića, jela, nema toaleta i sve treba biti dobro promišljeno i obaviti treba prije nego što se uđe u zonu rada s covid pozitivnim pacijentima. Nakon izlaska pristupa se posebnom skidanju opreme, zračenju i tek nakon toga slijedi povratak u čistu zonu gdje su medicinski djelatnici mogli popiti nešto,odmoriti se i obaviti toalet", prisjetila se posljednjih godinu dana Močenić.
U trenutku kada se broj pacijenata povećao, Močenić kaže kako se tada nije razmišljalo o radnim satima, je li subota,nedjelja ili praznik. Jednostavno se dala i preko svojih granica. Obitelj joj je velika podrška u svemu.
"Koliko je bilo hladnih narezaka umjesto kuhanih obroka ni sama ne znam. Ali sve su shvatili kada bi došla umorna doma,otišla pod topli tuš i uvukla se u krevet. Jedino nisam bila prisutna toliko kod on line nastave i to mi je žao ali takav je život", priznala je.
I sama je preboljela korona virus, a zarazio ju je suprug koji je virus donio kući s posla. "Koliko god sam se bojala da ja ne donesem koronavirus ukućanima, uspjela sam ga dobiti od supruga.Nikad to nikome ne bi poželjela. Kada taj virus osjetite na svojoj koži, znate da je korona. Ne znam kada ću se moći osvrnuti oko sebe i reći da je to iza mene. Još sam duboko u cijeloj covid priči", rekla je na kraju.