Ribar je kod Senja u subotu ujutro bacio mrežu, dok je drugi bacio parangale. No nisu slutili da će se u njih zapetljati dupin. Jadni sisavac jedva je držao glavu iznad mora kako bi mogao disati.
Kad se dupin zapetljao u mrežu i u tri udice, jadan se pokušavao osloboditi. Lokalni ribar koji je bacio mrežu oslobodio ga je od nje, no udice su ostale.
- Ivan je pogledao prema parangalima te vidio dupina kako izranja. No bilo nam je čudno zašto se zadržava na jednome mjestu. Tad smo shvatili da se životinja nalazi u opasnosti te smo joj krenuli pomoći - kazao je Renato Huba (37), koji je s Ivanom Bobincem (28) i Dadom Koričićem (43) spasio dupina. Renato je otišao po gumenjak te su se uputili prema iznemoglom sisavcu.
- Oprezno smo mu prišli. Nekoliko je puta izranjao, no nije mogao dalje otplivati jer su mu udice vezane za najlon to onemogućavale. Ipak, nekako smo ga zajedničkim snagama uspjeli osloboditi dvije udice, no jedna mu je ostala u ustima - kazao je Renato. Akcija spašavanja trajala je oko 40 minuta.
- Bilo je jako dramatično jer je dupin imao oko 80 kilograma te smo s njime morali oprezno postupati. Nasreću, sve je dobro završilo - rekao je Renato.
Iz Instituta za istraživanje i zaštitu mora Plavi svijet kazali su da su također u subotu imali dojavu da se u blizini otoka Šolte dupin zapetljao u ribarku mrežu.
- Na godišnjoj razini imamo sve više dojava o zapetljavanju dupina u konope, mreže, plastiku itd. Stvar je u tome što sve više plastike, konopa te potrganih mreža ima u moru, a prvi korak prema rješavanju tog problema bi bilo zbrinjavanje otpada na kopnu. Važno je napomenuti da ne možemo uvijek spasiti dupina jer dok god može plivati, on će se sam riješiti mreže ili udice. No svakako bi bilo poželjno da nam ljudi dojave ako vide zapetljanog dupina - kazao je Jure Miočić Stošić iz instituta.