Adul Sam-om (14) odigrao je ključnu ulogu u spašavanju dječaka i njihova trenera iz špilje u Tajlandu. Zajedno sa svojim kolegama ostao je zatočen 23. lipnja, a kada su spasioci u nedjelju napokon krenuli u akciju, njegovo znanje engleskog jezika značilo je život za sve.
Adul, izbjeglica iz Mjanmara, zemlje u kojoj manje od trećine stanovništva govori engleski, jedini je bio u mogućnosti tečno komunicirati sa spasilačkim ekipama koje su predvodili Britanci. Govorio im je gdje se nalaze, kako se osjećaju i što im treba.
- Ja sam Adul i osjećam se dobro. Volio bih znati koji je danas dan?, rekao je spasilačkim ekipama kad su stigle dodavši da su on i svi njegovi prijatelji gladni.
Adul je do svoje sedme godine živio u samoproglašenoj i međunarodnoj nepriznatoj državi Wa na istoku Mjanmara. Zbog stalnih sukoba između pobunjenika i mjanmarske vojske roditelji su ga poslali u obližnji Tajland kako bi se mogao obrazovati, piše Daily Mail.
No, tu nije kraj problemima. Država Wa nije međunarodno priznata pa ni njeni dokumenti, a Mjanmar ne izdaje dokumente pobunjenim stanovnicima. Adul nema rodni list, osobni iskaznicu ni putovnicu zbog čega ne može dobiti posao, otvoriti račun u banci, posjedovati nekretninu, glasovati, vjenčati se...
Prema službenim podacima, u Tajlandu živi 400.000 "ljudi bez države" iako neke procjene govore da ih je tri i pol milijuna.
Adul ne želi da ga problemi koje ima zaustave. Trenira nogomet, voli svirati gitaru i klavir, a u školi, za koju je već osvojio nekoliko priznanja, je odličan učenik.
Djeci davali "lijek za konje" da ih smire
Djeci i treneru u špilji spasioci su davali lijekove kako bi ih smirili i spriječili napadaj panike, priznao je tajlandski premijer Prayut Chan-o-Cha.
Potvrdio je to i jedan od britanskih ronioca:
- Rekli su mi da dječacima dam dozu ketamina (lijek za smirivanje konja koji ljude koriste i kao drogu).
Njegov španjolski kolega dodao je:
- Dječaci su bili pod sedativima.
No, premijer Prayut naglasio je kako su tijekom izvlačenja sva djeca bila pri svijesti.