To je to što me zanima!

HEP-ovci se borili s orkanskom burom da pomognu otočanima

Radnici HEP-a su vrlo iskusni u svojem poslu. Zajedno su cijelog dana popravljali kvar na zahtjevnom terenu. Tek tu i tamo bi predahnuli i nastavili spajati dalekovod po vjetru
Vidi originalni članak

Bilo je jako strašno. Kad je počelo puhati, vjetar nam je odnio dio krova. Mislila sam da će nas sve odnijeti, rekla je Dobrila Domenčić s Raba kojoj je prošlog tjedna bura nanijela golemu štetu na krovu kuće.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Orkanska bura tih je dana blokirala Kvarner kao rijetko kad. Zbog vjetra praćenog velikim nanosima posolice, morskih čestica i vlage, otoci Rab, Cres, Lošinj i dio Paga jedan za drugim ostajali su bez električne energije. Na Rabu je olujni vjetar čupao stabla i potapao brodice, a stanovnici su četiri dana povremeno bili u mraku. Čak je i nastava u školi otkazana zbog nestanka električne energije.

- Puhalo je u komadu tri sata u srijedu. Navečer nam je bilo užasno jer se grijemo na naftu, no bez električne energije koja pokreće cijeli sustav nismo se mogli grijati - rekla je Dobrila.

Problemi na Rabu počeli su kad se vjetar pojačao i nanio velike količine soli na elemente postrojenja. Najjači udari vjetra bili su u četvrtak ujutro kad je izmjereno 215 kilometara na sat. Tijekom olujnog vjetra bilo je oko 50 kvarova - puknuća drvenih stupova i kidanja kablova. Na Rabu je oko 7600 potrošača ostalo bez električne energije. Kako je orkanska bura potrgala i žicu na dalekovodu, u pomoć su pozvani radnici HEP-a iz Gorskog kotara. Oni imaju veliko iskustvo rada u teškim vremenskim uvjetima jer su u Gorskom kotaru radili na terenima i tijekom ledenih kiša te snježnih oluja.

- Tijekom oluje stradao je dalekovod. Vodič je na nekoliko mjesta bio u prekidu - rekao je Edi Štajduhar (60) iz HEP-a.

Popravak na dalekovodu je vrlo zahtjevan. Na otok su ponijeli opasače, konope, koloturnike i ostalu opremu kako bi se mogli popeti na stup visok 25 metara.

Kad je bura oslabila te su trajekti počeli ploviti, stigli su na Rab u petak ujutro i odmah se bacili na popravak kvara na dalekovodu između Raba i Lopara. Do mjesta kvara je vrlo teško doći, trebalo se probijati kroz šikaru s cijelom opremom. Vodič koji je potrgala bura nalazio se između dva dalekovodna stupa.

Kako bi popravili kvar, dvojica radnika popeli su se na stup. Odspojili su vodič i spustili ga na zemlju te zategnuli kako bi napravili spojnice i dignuli ga u zrak.

Kad su riješili problem na jednom stupu, Edi se s kolegama uputio prema drugom.

Udaljenost između dva stupa bila je oko 200 metara. Kad su stigli do drugog stupa, njegove kolege popeli su se na 25-metarski stup bez ikakvih problema.

- Spajali smo staru i novu žicu. Radim ovaj posao već 22 godine. Ne bojim se visine, no ipak se treba popeti gore. To je naporan posao, pogotovo ako niste u formi. Inače, veliki nam je problem kad su stupovi zaleđeni, kao što je bilo u Gorskom kotaru. Kad se penjemo, čekićem razbijamo led malo-pomalo kako bismo se uspješno popeli. Treba nam oko sat vremena da dođemo do vrha - rekao je Saša Gorupić, radnik HEP-a, koji je na Rabu popravio kvar na dalekovodu.

Nakon cijelog dana na terenu i uz puno napora radnici su bili zadovoljni obavljenim poslom. Sustav opskrbe električnom energijom je opet profunkcionirao. Stanovnici su im posebno zahvalni.

- Drago mi je što opet sve radi. Da nema ovih momaka, tko zna kad bismo imali struju - rekao nam je stanovnik Raba.     

Idi na 24sata

Komentari 44

  • vozi Miško 28.01.2017.

    Pa ti živi na otoku.

  • Modrulj Dragomir 28.01.2017.

    u mladosti se bavio sportom , kao golman ;))))

  • madsen 28.01.2017.

    morat ću opet do Raba čini mi se ;D

Komentiraj...
Vidi sve komentare