Mi smo poslali zahtjev Oružanim snagama BiH za angažmanom njihovog helikoptera. Ali da bi se njihov helikopter 'podigao' potrebno je čekati nekoliko sati i dobiti suglasnost trojice članova Predsjedništva BiH, pa se u akciju spašavanja u kojoj je sudjelovalo gotovo stotinu ljudi, uključio helikopter Republike Srpske", rekao je za 24sata Bruno Grgić iz Hrvatskog planinarskog društva Prenj o spašavanju hrvatske planinarke kod Mostara.
Pogledajte video: Spašavanje Hrvatice u BiHF
"Nisu joj mogli pristupiti bez helikoptera"
U velikoj akciji spašavanja 62-godišnje Hrvatice koja je satima visjela na stijeni 400 metara iznad zemlje sudjelovao je GSS Bosne i Hercegovine, savez gorskih službi spašavanja koji okuplja sve spasilačke službe i klubove, nevladine i neprofitabilne organizacije koje se bave spašavanjem u nepristupačnim područjima na kopnu, pod zemljom, na vodi i pod vodom u BiH.
Bruno Grgić iz HPD-a Prenj istaknuo je kako je teren na kojem je bila unesrećena izuzetno nezgodan zbog čega joj pripadnici GSS-a nisu mogli ni pristupiti bez helikopterske pomoći.
"Oružane snage BiH nisu reagirale, došli helikopteri RS-a i EUFOR-a"
Helikopter Republike Srpske locirao je Hrvaticu, ali nisu joj mogli prići iako su to pokušali dvadeset puta.
- Zato je na koncu intervenirao helikopter EUFOR-a koji inače jedini u BiH radi noćne letove. Akcija je trajala nekoliko sati i pravili smo klasična sidrišta za stijene kao i inače kada spašavamo ljude s ovakvih visina - objasnio je Nedim Kevelj, iz GSS-a Mostar.
Akcija trajala 12 sati
Hrvatica se nalazi na odjelu kirurgije u Županijskoj bolnici "Dr. Safet Mujić" i izvan je životne opasnosti.
Nije izgubila krv, ali ima ozljede prsnog koša i nekoliko hematona u gornjim i donjim ekstremitetima.
Akcija spašavanja trajala je nepunih 12 sati, a na koncu je intervenirala misija EUFOR-a čijim je helikopterom prebačena do lokacije na kojoj su joj mogli pomoći i pristupiti članovi GSS-a Mostar.