Nespokojno spava glava koju kruna krasi, kaže Shakespeare, a Plenković u zadnje vrijeme ne izgleda kao čovjek koji ima miran san. Nije mu lako. Neočekivani potez Josipe Rimac, koja je prijavila prislušni uređaj, pokrenuo je neplaniranu seriju uhićenja koja su počela ruinirati koronom tek konsolidirani imidž HDZ-a.
Pokazalo se da se u Hrvatskoj poslovni projekti prečesto stopiraju i guraju ovisno o mitu, a probleme (za novac) rješavaju oni koji ih i stvaraju. Oslobode li Josipu Rimac nakon 30 dana, to će biti točno u vrijeme izbora, pa ni to neće biti plus HDZ-u. Ne puste li je - jer treba ispitati 50 svjedoka - opet će se razbuktati diskusija o njoj. Hodovi za život će, pak, kao i na predsjedničkim izborima - motivirati lijeve i centrističke glasače. Činjenica da nema zakona o obnovi Zagreba te koalicija s hipertoksičnim Bandićem čine Zagreb teško pristupačnim vladajućoj stranci. Vukovar su izgubili zbog Penave, u ostatku Slavonije glasove im masovno krade Škoro.
U Šibeniku njihov župan ima problema s velikim količinama (otuđenog) novca; Liku je držao Milinović, koji više nije u HDZ-u. Desnih asova koji vuku velik broj preferencijalnih glasova - Brkića, Hasanbegovića, Kovača, Esih - nema; Plenkijevi desničari (Zdravka Bušić) nemaju taj kapacitet. Otpao je i Krstičević, a iz Vlade je otišlo ili je najureno čak 15 ministara.
Teško je s tim bremenom očekivati velik rezultat. HDZ ima dvije prednosti: Plenković je u odnosu na Bernardića, da se poslužimo Kerumovom usporedbom, kao Hajduk naspram Čukaričkog, a tu je i džoker zovi, Miroslav Škoro. No koalicija s njim značila bi legitimaciju mnogo snažnijeg rusko-mađarskog utjecaja na Markovu trgu. I SDP teško može formirati Vladu, pa bi bilo logično da te dvije stranke, ti bezjajčani politički blizanci (koji ništa ne žele mijenjati) uđu u savez, ali palo je previše teških riječi da bi to išlo bez novih izbora.
Ako, dakle, netko uopće formira Vladu, ona će biti slaba - ali to i ne mora biti tako loše.