Ovo će biti četvrti dan za redom da potpredsjednica Harris i bivši predsjednik Trump posjećuju istu državu na isti dan što ukazuje na važnost sedam ključnih država koje će najvjerojatnije odlučiti o ishodu izbora. Ankete pokazuju da se radi o najneizvjesnijoj predsjedničkoj utrci do sada.
POGLEDAJTE VIDEO:
Mogućnost prijevremenog glasanja dosad je iskoristilo oko 70 milijuna Amerikanaca, što je manje u odnosu na 2020., kada su izbori održani u vrijeme pandemije covida-19.
Subota je posljednji dan prijevremenog glasanja u Sjevernoj Karolini u kojoj je svoj glas do sada dalo 1,8 milijuna birača.
Harris planira skup s rock zvijezdom Jon Bon Jovijem u Charlotteu, najvećem gradu u Sjevernoj Karolini koja s državom Georgijom dijeli drugu najveću nagradu među "prevrtljivim" državama, 16 elektora. Predsjednikom postaje onaj kandidat koji osvoji 270 elektora, apsolutnu većinu od 538.
Sjeverna Karolina je 2020. podržala Trumpa, ali je isti dan izabrala demokratskog guvernera.
- Imamo priliku na ovim izborima okrenuti stranicu i okončati razdoblje Donalda Trumpa koji je sve vrijeme potrošio da bi Amerikanci upirali prstom jedni u druge - rekla je Harris u petak u Wisconsinu.
Trump će u subotu u podne održati skup u Gastoniji, zapadno od Charlottea, a potom će navečer govoriti u areni u Greensborou koja broji 22.000 mjesta.
- Na ovim ćemo izborima morati odabrati između još četiri godine goleme nekompetentnosti i neuspjeha i početka najveličanstvenijeg četverogodišnjeg razdoblja u povijesti naše zemlje - rekao je Trump svojim pristašama u Michiganu.
Američke vlasti upozoravaju na rusko uplitanje u predizbornu kampanju
Svega nekoliko dana prije predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama, obavještajne službe upozoravaju na kampanju dezinformacija koje dolaze iz Rusije, javlja u subotu njemačka agencija dpa.
Obavještajne službe su optužile Rusiju za videosnimku koja "lažno prikazuje pojedince koji tvrde da su iz Haitija i nezakonito glasaju u više okruga u (američkoj saveznoj državi) Georgiji". Drugi lažni video je optužio "pojedinca povezanog s demokratskim kandidatima da je primio mito od američkog zabavljača".
Obavještajne službe nisu pružile daljnje pojedinosti u svom priopćenju.
No, američki mediji su rekli da je video, koji je počeo kružiti krajem ovog tjedna, tvrdio da su potpredsjednica Kamala Harris i njen suprug primili 500.000 dolara mita od izvođača Sean "Diddy" Combsa.
Ured direktora Nacionalne obavještajne službe (ODNI), Federalnog istražnog ureda (FBI) i Agencije za kibernetičku sigurnost i sigurnost infrastrukture (CISA) su u zajedničkom priopćenju za video snimke okrivili "ruske aktere utjecaja".
Službe su kazale da pojedini slučajevi pripadaju "širim naporima" Moskve "da neutemeljeno dovede u pitanje integritet američkih izbora i potakne podjele među Amerikancima".
Državni tajnik Georgije Brad Raffensperger, odgovoran za izbore u jednoj od ključnih država, kazao je da je video o Georgiji "lažan te da predstavlja primjer ciljanih dezinformacija koje smo vidjeli na ovim i drugim izborima. Vjerojatno je riječ o stranom uplitanju koje nastoji širiti neslogu i kaos uoči predsjedničkih izbora 2024.".
Raffensperger je pozvao vlasnika X-a Elona Muska i čelnike drugih društvenih platformi da uklone video.
Snimku je prvotno objavio anoniman korisnički račun ranije prijavljen zbog širenja dezinformacija, za koje se sumnja da su ruskog porijekla. Video je u međuvremenu obrisan.