Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju u četvrtak je drugostupanjskom presudom oslobodio bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčila Perišića, koji je nepravomoćno osuđen na 27 godina zatvora zbog zločina u Hrvatskoj i BiH. Naređeno je da ga se odmah pusti na slobodu, piše B92.
Na prvostupanjsku presudu iz 2011. tužiteljstvo se nije žalilo, ocijenivši da je kazna primjerena. Perišić se žalio tvrdeći da se njegova pomoć vojskama bosanskih i hrvatskih Srba ne može izjednačiti s pomaganjem zločina u ratu.
U dijelu presude koji se ticao Zagreba raspravno vijeće je prema žalbenim sucima napravilo pravnu pogrešku jer nisu analizirali podržavaju li dokazi zaključak o postojanju Perišićeve kontrole nad počiniteljima zločina.
Žalbeno vijeće zaključilo je da je Perišić imao utjecaj na pripadnike VJ koji su sudjelovali u raketiranju Zagreba u svibnju 1995. godine, ali njegov utjecaj nije dosezao prag 'efektivne kontrole' koji je potreban za njegovu kaznenu odgovornost u odnosu na počinitelja zločina.
Presudu obznanio Theodor Meron
Inače, oslobađajuću presudu obznanio je Amerikanac Theodor Meron. On je predsjedavao i žalbenim vijećem koje je izreklo oslobađajuću presudu hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču.
Majke Srebrenice ogorčene su presudom
Današnjom oslobađajućom presudom ogorčene su Majke Srebrenice. Nekoliko puta ponovile su da Haaškom sudu više ne vjeruju.
- Haški sud više nije ništa, to je jedna politička ustanova. Ona više ne donosi presude onakve kakve bi trebala donositi. Ona sad udovoljava političarima i državi koja je počinila zločine - rekla je Sabaheta Fejzić koja je u Srebrenici izgubila muža i maloljetnog sina.
Iz Haaga se vraća u petak
Oslobađanje Perišića među udarnim je vijestima na većini srbijanskih portala, a očekuje se da će se iz Haaga vratiti u petak.
Iako političari još nisu službeno reagirali na presudu, to je napravila Nataša Kandić, bivša ravnateljica Fonda za humanitarno pravo, koja je rekla da je ovakva presuda nakon oslobađanja hrvatskih generala očekivana.
Sadašnja ravnateljica Fonda, Sandra Orlović smatra da presuda nije dobra vijest za suočavanje s prošlošću na prostoru bivše Jugoslavije.
Predsjednik srbijanskog nacionalnog vijeća za suradnju s Haškim sudom Rasim Ljajić smatra da je odluka vjerodostojna. Odluka je odgovarajuća za Bruna Vekarića, zamjenika srbijanskog državnog odvjetnika za ratne zločine, koji smatra da je žalbeno vijeće pravilno procijenilo činjenice.
Hrvatski sud osudio ga na 20 godina zatvora
Perišić je 2011. osuđen po 12 točaka optužnice zbog pomaganja u ratnim zločinima koje su počinili oficiri VJ ratujući u SVK u Hrvatskoj te VRS u Bosni i Hercegovini. Proglašen je krivim za doprinos u počinjenju zločina tijekom opsade Sarajeva, zauzimanja Srebrenice 1995. te raketnog napada na Zagreb. Oslobođen je po 13. točki optužnice, odnosno od odgovornosti da kazni počinitelje pokolja u Srebrenici.
Prvostupanjski suci su u obrazloženju presude napomenuli kako bez pomoći Vojske Jugoslavije ne bi bilo ni rata širih razmjera u Hrvatskoj ni u Bosni i Hercegovini.
Perišić se dobrovoljno predao Haškom sudu u ožujku 2005., a do početka suđenja 2. listopada 2008. bio je na privremenoj slobodi. Osim kroz svjedočenja 94 svjedoka tužiteljstva i 30 svjedoka obrane, sudsko vijeće se prilikom donošenja presude od 27 godina zatvora vodilo brojnim dokumentima i zapisima.
Zbog sudjelovanja u bombardiranju Zadra hrvatski sud proglasio je Perišića ratnim zločincem i osudio na maksimalnu kaznu od 20 godina zatvora.