Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju u četvrtak je oslobodio optužbi bivšeg kosovskog premijera Ramusha Haradinaja uz nalog da ga se odmah pusti iz zatvora. Riječ je o ponovljenom suđenju zbog sumnji da je tijekom prvog procesa došlo do nezakonitih pritisaka na svjedoke.
Srpski Press je na tekst o oslobađajućoj presudi stavio naslov 'Haag nas dotukao', a Blic piše kako 'Dvaput pomaže Haag'. 'Novi šamar' je naslov teksta na portalu B92, a naslov na portalu alo.rs je 'Haaški sud: Ubijanje Srba nije zločin'.
U Prištini je vijest o oslobađanju dočekana vatrometom, piše Blic, te se na središnjem gradskom trgu već okupljaju građani i slave oslobađajuću presudu. Nekoliko stotina ljudi okupilo se i ranije te su izricanje presude pratili na trgu, a plakati kojima se poziva na doček bivšeg premijera postavljeni su prije nekoliko dana.
Tijekom obrazlaganje presude rečeno je da tužiteljstvo nije iznijelo dokaze da je optuženi znao za krivična djela u Jablanici, a nije dokazan ni udruženi zločinački pothvat. Nije kriv ni po jednoj točni optužnice.
Haradinaj se vraća u politiku, odvjetnik traži da se Del Ponte ispriča
Haradinaj je najavio da će se vratiti u politiku i na dužnost premijera s koje se povukao 2005. nakon podizanja optužnice.
Preko svog odvjetnika Bena Emmersona poručio je da se u četvrtak navečer vraća na Kosovo gdje će, uz pristanak naroda, uskoro preuzeti dužnost premijera i predvoditi vladu koja će predstavljati sve građane Kosova. Poručio je i da je vrijeme za pomirenje i dodao da će svim Srbima omogućiti sudjelovanje u političkom životu, te da će Kosovo pod njegovim vodstvom dobiti mjesto u Ujedinjenim narodima.
Odvjetnik Emmerson poručio je da bi se bivša haaška tužiteljica Carla Del Ponte trebala ispričati Haradinaju, ali i narodu Kosova jer je očito da se optužnica nije trebala ni podizati.
Nikolić: Sud u Haagu formiran je da se sudi srpskom narodu
Srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić rekao je nakon presude kako je Haaški sud očito formiran da bi se sudilo srpskom narodu.
- Za stravične zločine nad kosovskim Srbima nitko neće biti osuđen, napisao je Nikolić u priopćenju i dodao da se ovakvim presudama potiče separatizam i otežavaju napori da se uspostavi mir u regiji.
Premijer Ivica Dačić rekao je uoči presude da je interes Srbije da unatoč presudama nastavi pregovore i dijalog s Prištinom zbog svojih europskih integracija.
Tužitelj za ratne zločine Vladimir Vukčević rekao je za Blic kako je presuda nepravdena i da nema zadovoljštine za žrtve.
Rasim Ljajić, Predsjednik srbijanskog Nacionalnog vijeća za suradnju s Haaškim tribunalom, rekao je kako će ova presuda samo dalje urušiti kredibilitet suda i značajno otežati proces pomirenja na prostoru bivše Jugoslavije.
Dodao je da je nakon oslobađanja Gotovine i Markača ovo bio očekivani epilog jer su postupak od samih početaka pratile brojne kontroverze.
I Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda i predsjednik Demokratske stranke, osudio je presudu za koju smatra da predstavlja veliku sramotu za međunarodnu zajednicu, ali i težak i bolan trenutak za Srbe.
Dodao je da Srbija u ovom trenutku mora učiniti sve da zaštiti nacionalne interese na Kosovu, prije svega ljude.
Tužiteljstvo tražilo 20 godina zatvora
Haradinaj i njegovi suradnici Lahi Brahimaj i Idriz Balaj, koji su također oslobođeni, bili su optuženi za zločine koje su počinile kosovske snage u logoru Jablanici. Tužiteljstvo je za zločine počinjene 1998. tražilo kaznu od 20 godina zatvora. Prema optužnici kosovske snage u logoru u Jablanici su svoje neistomišljenike ubijali i zlostavljali. Neki od zatočenika su zlostavljani i izgladnjivani dok su neki ubijeni.
U travnju 2008. prvostupanjsko vijeće je Haradinaja i Balaja oslobodilo optužbi dok je Brahimaja osudilo na šest godina zatvora. Žalbeno vijeće je zatim naredilo djelomično ponavljanje postupka po šest točaka optužnice koje se odnose na ubojstva i zlostavljanja u logoru u Jablanici.