Sve nas je više i svi hoće samo u jednom smjeru, prema Hrvatskoj i dalje u Njemačku. U Šidu sam nekoliko dana i broj nas kojima je zapriječen ulaz u Hrvatskoj već se mjeri u nekoliko tisuća. Plašim se da sve ne eksplodira te da se nezadovoljstvo ne razlije ulicama Šida i okolnih sela gdje smo, ruku na srce, dosad jako toplo primljeni, ispričao nam je u utorak na željezničkom kolodvoru u Šidu mladi Iranac Alireza Rezazadeh (23).
Alireza tvrdi da se na put “u bolji život” u Njemačku odlučio nakon što je doživio “šikaniranja i šestomjesečnu zatvorsku torturu zbog prelaska na kršćanstvo”. U kampu u Šidu daljnju sudbinu čekaju i brojne obitelji iz Iraka i Afganistana.
- Kad smo iz Bugarske ušli u Srbiju, srpska policija nas je uputila na taksiste koji su nam za deset kilometara uzeli po 300 eura po osobi. Gotovo sav novac smo ovdje potrošili i nema šanse da se vratimo u Makedoniju po nove papire - kaže Joma (37) iz Mosula.
Između Šida i graničnog prijelaza Sot/Principovac, gdje se nalazi još jedan prihvatni centar u kojem je trenutačno oko 500 izbjeglica, nemoguće je ne susresti desetke Afganistanaca koji su okupirali sve seoske trgovine u Berkasovu i Sotu.
- Rekli su nam da imamo tri mogućnosti. Prvo, zatražiti azil, a u tom slučaju bi nas odveli u prihvatne centre u Srbiji. Drugo, deportacija u Afganistan. I treće, predlažu nam odlazak u Makedoniju po nove papire s kojima bi, kao, sigurno nastavili put dalje u Njemačku. Nama ništa od toga ne odgovara i čekat ćemo ovdje na granici s Hrvatskom do daljnjega - kažu očajni ljudi.
Od volontera u Šidu saznajemo da je u gradu sve više neželjenih situacija i da Srbija pokušava povećani priljev izbjeglica smanjiti njihovim preusmjeravanjem na zelenu granicu s Mađarskom, gdje ih je, pak, mađarska policija u veljači otkrila i uhitila nekoliko tisuća.