Vlasti će "provesti ponovno brojanje glasova na pet biračkih mjesta u svakoj izbornoj jedinici", navodi se u priopćenju povjerenstva. Bruxelles i Washington zatražili su od Tbilisija da otvori istrage navoda o nepravilnostima na izborima. Glas koji odudara unutar Europske unije, mađarski čelnik Viktor Orban stigao je međutim u Gruziju u ponedjeljak navečer kako bi iskazao svoju potporu vladi suočenoj s ovim optužbama.
Na poziv oporbe i predsjednice Salomé Zurabišvili deseci tisuća Gruzijaca mirno su prosvjedovali u ponedjeljak navečer kako bi osudili rezultate parlamentarnih izbora koje je osvojila proruska stranka na vlasti od 2012.
Stranku Gruzijski san njeni protivnici optužuju da usmjerava zemlju prema Moskvi.
Predsjednica Zurabišvili osudila je "sofisticirane" metode prijevare, slične, prema njezinim riječima, onima koje se prakticiraju u Rusiji.
“Vrlo je teško optužiti vladu”, “ali metodologija je ruska”, rekla je proeuropski usmjerena šefica države u intervjuu za AFP.
Glasnogovornik ruskog predsjedništva Dmitrij Peskov odbacio je "neutemeljene optužbe" i opovrgnuo bilo kakvo miješanje njegove zemlje u izborni proces u Gruziji.
Četiri oporbene stranke koje su osvojile parlamentarne mandate ne priznaju rezultate izbora i najavljuju bojkot tog tijela.
Promatrači Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) u nedjelju su rekli da su zabilježili kupovanje glasova, zastrašivanje birača i izborne prevare koji su možda utjecali na ishod, no izbore nisu nazvali namještenima.
Europska unija je ranije pozvala Gruziju da brzo i transparentno istraži navodne nepravilnosti. Američki državni tajnik Antony Blinken je kazao da se SAD pridružio pozivima promatrača za cjelovitom istragom.