DORH ima pet godina dokaze o korupciji u našim veleposlanstvima, a još traju istrage, protiv koga je još dignuta optužnica za davanje lažnog iskaza? Da je Hrvatska takva zemlja, rekao bih "u redu, nema zaštićenih", no, nažalost, naše pravosuđe nije takvo. Kad se već čekalo toliko s optužnicom, pa možda se moglo pričekati da kapetan odluči hoće li nastaviti igrati za reprezentaciju. Iako DORH ne bi trebao čekati i gledati bilo što i bilo koga, ali znamo da to nije slučaj, kazao je Mostov zastupnik Nikola Grmoja komentirajući optužnicu protiv Luke Modrića i Dejana Lovrena.
Kao predsjednik Antikorupcijskog vijeća naglašava kako nam upravo i trebaju takvi standardi u pravosuđu da se ne gleda tko je tko, ali ponavlja, inače to nije slučaj u DORH-u.
- Modrić je jedan od najprepoznatljivijih simbola Hrvatske. Vidjet ćemo što će biti, možda optužnica završi kao prva. Trebaju nam, dakako, takvi standardi da se ne gleda tko je tko, ali zašto se onda na istražne razgovore ne zovu Dragana Jeckov, Plenković, Katičić i drugi najbliži suradnici koji su uhvaćeni s prstima u pekmezu za puno ozbiljnija kaznena djela od ovog - pita Grmoja.
U tom se kontekstu osvrnuo i na 10 godina članstva u Europskoj uniji.
- Mi smo u procesu pristupanja napravili određene korake u borbi protiv korupcije i onda je ta borba izgubila zamah. Vidimo zadnjih godina ogromno nazadovanje. Stanje u pravosuđu je katastrofalno, naši građani imaju najmanje povjerenja u pravosuđe od svih građana EU. Evo, ovo vani je pravo stanje - istaknuo je dok su ispred na Markovu trgu prosvjedovali sudski djelatnici.
Ušli su u četvrti tjedan štrajka i borbe za veće plaće.
- Dobro je od ulaska u EU što povlačimo sredstva iz EU fondova, ali pitanje je koliko je uistinu od toga bilo projekata za prosperitet Hrvatske. Bilo je onih koji su zasigurno imali, poput Pelješkog mosta, doduše dugo smo ga čekali. Ali generalno stvari nisu dobre. Uz korupciju, najgora stvar je što nam je iselilo 500.000 ljudi, što je nenadoknadivo i sad uvozimo strane radnike. Hrvatska je bila sigurna zemlja, a s ovakvim nekontroliranim uvozom radne snage pitanje je što će biti za 10 godina i hoćete li svoje dijete moći poslati da slobodno šeće Zagrebom. Nisu to toliko posljedice ulaska u EU nego onih koji su nas vodili nakon ulaska - naglasio je.
Komentirao je i rušenje bespravno izgrađene vile na Hvaru u vlasništvu šefa HEP-a Frane Barbarića, o čemu su 24sata prvi pisali.
- Zahvaljujući prvo pitanju našeg zastupnika Zvonimira Troskota i medijima, među prvima Novoj TV i 24sata, imamo ovakav epilog da je naloženo rušenje. Ono što brine jest što je tog čovjeka na čelo HEP-a postavio Plenković, on je i potpredsjednik zagrebačkog HDZ-a, a Plenković to uopće ne želi komentirati, kaže da se o tome pita Barbarića. Ovo je poruka i svima u politici da ćete kad tad ako radite nešto nelegalno odgovarati, ne zato što je pravosuđe dobro, nego zato što još ima neovisnih medija i ljudi koji o tome govore u javnosti - rekao je.