Dron se srušio u centru Zagreba i to ne neki mali dron nego veličine omanjeg autobusa, došao je iz Ukrajine do Hrvatske, pri tom preletio šume, polja, nizine i srušio se u centru Zagreba. Ključno je pitanje kako je to moguće. Ne želim širiti paniku, ali moramo znati kako se to dogodilo, poručila je saborska zastupnica i predsjednica GLAS-a Anka Mrak Taritaš komentirajući novinarima sinoćnji pad letjelice koji je digao cijeli državni i obavještajni sustav na noge.
'Ne vjerujem da je ovo slučajno'
- Ja baš u nekakve slučajnosti i ne vjerujem - rekla je podsjetivši kako je podnijela amandman na prijedlog Državnog proračuna kojim je tražila da se povećaju sredstva za cyber sigurnost.
- Ova situacija govori o maksimalnoj nespremnosti. Jedno je bildanje mišića, pokazivanje, a drugo je pravo stanje. Dron veličine omanjeg autobusa se srušio u centru Zagreba, a pri tom preletio ne znam ni ja što sve ne - poručuje zastupnica u nevjerici kako se to moglo dogoditi.
- Ponavljam, ne želim širiti paniku, ali hajmo slušati što govori Putin. Mi cijelo vrijeme ne želimo čuti što on govori. Nismo htjeli čuti niti kad je Macrona pozvao za stol i govorio o tome. On cijelo vrijeme najavljuje što će raditi, prema tome, hajmo dobro slušati i dobro se pripremiti, vidjeti što imamo i ako treba pozvati stručnjake NATO-a i reći im da nam se to dogodilo u centru Zagreba. Nije to slučajnost i mislim da cijeloj situaciji treba najozbiljnije pristupiti - kaže Mrak Taritaš.
'Informacije moraju ići brže'
Mostov Nikola Grmoja kritizirao je situaciju u kojoj je trebalo čak 11 sati do dobivanja nekih službenih informacija.
- Meni je to nevjerojatno. Mislim da se u ozbiljnoj državi to ne može na takav način odvijati i čekati premijera ili nekakva presica nego da je već jutros trebalo građane obavijestiti o onim informacijama koje nadležne službe imaju. To je sve što mogu komentirati, nemam nikakvih saznanja i mislim da bi bilo neozbiljno da nešto drugo komentiram ili špekuliram o čemu se radi - rekao je.
Na pitanje da li bi ovo trebao biti povod da se NATO snažnije uključi u sukob u Ukrajini, Grmoja poručuje kako on ne bi išao tako daleko.
- Očito je da se radi ili o nekakvom kvaru ili nečemu slično. Situacija je ozbiljna i bez toga i bez dizanja dodatnih tenzija, ne želim na bilo koji način zabrinjavati naše građane. Ne želim nešto ispaljivati i tražiti naslove za sebe jer mislim da je ovo vrijeme kada službe koje imaju informacije trebaju obavijestiti građane o čemu se radi - istaknuo je.
'Bez histerije'
Zastupnik Socijaldemokrata i predsjednik saborskog Odbora za obranu, Franko Vidović, staje na loptu i umiruje građane.
- Poruka građanima je da budu mirni. Agencija za istraživanje zrakoplovnih nesreća, koliko znam, je na terenu i vidjet ćemo sve. Postoji procedura koja se radi u tim slučajevima i to je to. Na svu sreću, nije palo na zgradu ili bilo što drugo, a ovo ostalo, da li je dron bio špijunski, borbeni, ovakav ili onakav, ćemo vidjeti. Očito je da ako je i bio borbeni da nije bio naoružan, pretpostavljam da se radi o dronu koji se koristi za izviđanja - rekao je.
Na pitanje da li se letjelica trebala uočiti u našem prostoru i reagirati, Franković pita tko kaže da ju nitko nije vidio.
- Nisam baš siguran da je nitko nije vidio. Ali hajmo pustiti da se odradi posao, to je sad predmet istrage, nemojmo dizati paniku ni histeriju, spustimo stvari na zemlju - rekao je.
Za razliku od Mrak Taritaš, Vidović vjeruje da se radi o slučajnosti.
- Stvari se događaju. Ako se radi o nekakvoj izviđačkoj letjelici, vjerojatno je kerozinski motor u pitanju i vjerojatno je došao do kraja svog leta. Letjelica je pokušala aktivirati padobrane, ali je pala i to je to, vrlo jednostavno. Otrgao se vjerojatno nekome s ratišta - kaže Vidović koji pita kako bi protuzračna obrana reagirala prema letjelici u mirnom razdoblju.
- Čime će reagirati? Nemate nikakav sustav koji bi štitio nebo, pa nismo mi u nikakvoj ratnoj situaciji, pobogu, ljudi. Uostalom što bi značilo rušenje drona koji ima dimenzije 14x3 metra iznad Zagreba? Pa da opet imate rasap dijelova i pad jer mora negdje pasti, k vragu. Tako da je pitanje što tu napraviti i zato pustimo da službe odrade svoj posao. To je izolirani slučaj, dogodilo se, padaju, nažalost, zrakoplovi. Mislim da to nije ništa strašnije nego kad padne zrakoplov na turističkom letu - rekao je.
'Tražimo odgovore, ovo je skandalozno'
Zbog pada letjelice za vrijeme glasanja su zastupnici zatražili i stanke.
- Javnost i mi tražimo odgovore kako je moguće da neidentificirana letjelica uđe u hrvatski zračni prostor, bude u njemu sedam minuta, padne na naseljeno područje glavnog grada i da nitko ne reagira? Znači li to da Hrvatska nema protuzračnu obranu? Znači li to je netko otvorio zračni prostor pa da se namjerno ne želi reagirati, kako neki iz vojske govore? Kako god, za nas je skandalozno da se dogodila situacija u kojoj je naše nebo bilo potpuno nebranjeno, da je doletjela bilo kakva letjelica, srušila se i da 12 sati nema bilo kakvog objašnjenja - poručio je šef Mosta Božo Petrov.
'Je li loša komunikacija između državnog vrha dovela do propusta?'
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković također je poručio kako se nada da će javnost dobiti odgovore na ova pitanja.
- Nadamo se da se radi o slučajnom incidentu. Očekujemo u što skorijem vremenu informacije što se točno dogodilo - rekao je.
Zastupnica Centra Dalija Orešković situaciju je ocijenila apsurdnom.
- 12 sati nakon pada letjelice usred naseljenog područja glavnog grada naš državni vrh šalje očitovanje da se radi o incidentu koji nije prijetnja i da, srećom, nije bilo ljudskih žrtava. Ponašaju se kao da je pukla cijev usred Trešnjevke - poručila je dodavši kako niti predsjednik Zoran Milanović niti ministar obrane Mario Banožić svojim odvojenim konferencijama za medije i komunikacijom nisu umanjili osjećaj nesigurnosti i uznemirenosti.
- Je li loša komunikacija između državnog vrha dovela do propusta i do toga da nismo na vrijeme uočili gdje su sigurnosni propusti - upitala je Orešković.
'Što radi NATO?'
HSS-ov Krešo Beljak, kao i Mrak Taritaš, ne vjeruje da je ovo slučajnost.
- Ne mogu ja sad uzeti ovaj mobitel, gađati kolegu Stiera, a da kolege Prkačin i Hasanbegović to ne vide. Nisu vidjeli ni Mađari ni Rumunji jer nisu gledali. To ne može biti slučajno - poručio je upitavši što je radio NATO i što mi radimo u takvom NATO-u.
- Da li je opravdana priča koju nam prodaju 10 godina da smo sigurni jer smo dio NATO saveza? Ja mislim da nismo - dodao je.
Zastupnica Zeleno-lijevog bloka Sandra Benčić istaknula je kako privid sigurnosti vrlo brzo može biti raspršen, što smo vidjeli i sinoć.
- Imamo pravo očekivati da dobijemo informacije i procjene situacije kako je i zbog čega došlo do ovog sigurnosnog incidenta. Možemo izraziti sreću što nema ljudskih žrtava - rekla je.
'Ljudske žrtve su izbjegnute pukom srećom, a to danas nije prihvatljivo'
Šef SDP-a Peđa Grbin također je naglasio kako je letjelica došla iz ratom zahvaćenog prostora i prešla preko dvije članice NATO-a.
.- Kako se to moglo dogoditi? Mi pod hitno moramo saznati čija je to bila letjelica, kuda je letjela i kako je moguće da je bila u zračnom prostoru država članica NATO-a gotovo sat vremena i da se nije reagiralo. Ljudske žrtve su izbjegnute pukom srećom, a to danas nije prihvatljivo - poručio je i dodao kako je izuzetno bitno javnost obavijestiti odmah kad se ovako nešto dogodi.
Na isto je ukazao i Suverenist Željko Sačić.
- Zato moramo razmotriti uvođenje obaveznog vojnog roka - rekao je.
HDZ-ov Ante Deur pozvao je zastupnike da ne siju paniku.
- Hrvatska je sigurna zemlja, članica NATO-a i dopustite službama da odrade posao - rekao je.
Vrijeđate ne samo nas nego cijelu naciju, poručio mu je Beljak.
Dario Hrebak, predsjednik HSS-a, poručio je kako je incident vrlo neugodan, ali da treba razgovarati i razmišljati racionalno.
- Moramo više sredstava uložiti u našu obranu i sigurnost - dodao je.