Društvenim mrežama proširila se fotografija domaćih neretvanskih mandarina na kojima pod zemljom podrijetla piše da dolaze iz Egipta.
Europski centar izvrsnosti potrošača pokrenuo je stranicu 'Halo, inspektore', a upravo je tamo završila i ova vijest. Oni su dobili i odgovor tvrtke Agro Neretva koja pakira te mandarine.
- Zbog tiskarske pogreške na deklaraciji naših mandarina, želimo vas obavijestiti da one potječu iz plodne doline Neretve , a ne iz Egipta. Mandarine su sezonsko voće koje ne koje ne uspijeva u Egiptu u ovo doba godine. Ispričavamo se na ovoj nesretnoj pogrešci i zahvaljujemo na vašem razumijevanju i povjerenju - naveli su u odgovoru iz tvrtke.
- Svake godine proizvodimo voće vrhunske kvalitete koje je prepoznato na domaćem i međunarodnom tržištu.
Naše mandarine su bogate vitaminom C, antioksidansima i vlaknima što doprinosi zdravlju i vitalnosti. Certifikat GLOBALGAP koji posjedujemo jamči visoke standarde u proizvodnji i sljedivost svakog ploda, od polja do vašeg stola. Vaše zadovoljstvo naš je prioritet i nastavit ćemo isporučivati najkvalitetnije proizvode s pažnjom prema okolišu i budućim generacijama - piše u očitovanju Agro Neretve.
Halo, inspektor navodi da u odgovoru nisu naveli hoće li se krivo deklarirane mandarine povući s tržišta ili i dalje ostati u prodaji.
O cijelom slučaju oglasili su se i iz Državnog inspektorata.
- Inspekcijskim nadzorom obavljenim kod trgovačkog društva, u prostorijama centralnog skladišta u Kukuljanovu, utvrđeno je da je subjekt povukao sa skladišta sporni proizvod te je isti vratio proizvođaču što je potvrđeno i inspekcijskim nadzorom - odgovaraju iz DIRH-a, prenosi Večernji list.
Nadzorima obavljenim na tržištu u maloprodajnim prodavaonicama Plodina utvrđeno je da su pri dobivanju obavijesti iz sjedišta društva o pogrešci u navodu zemlje podrijetla ispravljale taj navod na način da se lijepila nova deklaracija preko sporne s navodom da je zemlja podrijetla Republika Hrvatska.
- Poljoprivredna inspekcija nastavlja kontrolirati ispravnost označavanja ovog proizvoda na tržištu te u slučaju nesukladnosti i povlačenje istog s tržišta. S obzirom na trenutno utvrđene nesukladnosti protiv odgovornog proizvođača poduzet će se zakonom propisane mjere. Sukladno članku 7. stavku 3. alineji 2. Zakona o informiranju potrošača o hrani ako navedene informacije na hrani nisu u skladu s praksom poštenog informiranja, a što je protivno članku 7. Uredbe (EU) 1169/2011 o informiranju potrošača o hrani koji propisuje da informacije o hrani ne smiju, između ostalog, biti obmanjujuće glede zemlje podrijetla proizvoda. Predviđena kazna za pravnu osobu je od 9290 -13.270 eura - zaključili su iz DIRH-a.