Gledao sam sadržaj zapisnika presude i pisani otpravak presude i tu nema nikakvih odstupanja osim u datumima. Sud u svakoj fazi postupka, sukladno zakonu, može otkloniti taj nedostatak, tvrdi Denis Klarendić, glasnogovornik zadarskog suda.
Time je demantirao nagađanja da bi nepravomoćna presuda Daruvarcu mogla biti ukinuta zbog pogreške sutkinje Mitre Meštrović.
Sutkinja zadarskog Općinskog suda je 10. siječnja, kad je nepravomoćno osudila Darka Kovačevića Daruvarca (31) za brutalno premlaćivanje djevojke (18), ukratko pročitala tekst presude. No na pisanom otpravku presude nalaze se datumi od mjesec dana ranije. Otpravak, objavili su pojedini mediji, pobuđuje sumnju da je sutkinja presudu Daruvarcu donijela mjesec dana prije ročišta na kojem mu je stvarno izrekla osudu, što bi značilo da je sutkinja Daruvarca osudila unaprijed, a da nije održala ni jedno ročište.
Ne želeći komentirati konkretan slučaj, profesorica Zlata Đurđević s Katedre za kazneno-procesno pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta za HRT je istaknula:
- Ako se samo radi o pogreškama u datumima, može se raditi naknadno ispravak presude. Međutim, ako postoji ikakva sumnja da je presuda donesena prije nego što je održana rasprava, onda se radi o teškoj povredi prava na pravični postupak, koji je zajamčen Ustavom i konvencijom za zaštitu ljudskih prava. U tom slučaju je apsolutno bitna povreda zbog koje se ukida presuda i vraća na ponovno suđenje - pojasnila je profesorica Đurđević.
Nedavno je osječki Županijski sud objavio nepravomoćnu presudu Zdravku i Zoranu Mamiću, Damiru Vrbanoviću i porezniku Milanu Pernaru. U pisanoj presudi sudsko vijeće imalo je nekoliko omaški. Zdravko Mamić je smatrao da će presuda zbog toga pasti, no vijeće je naknadno donijelo rješenje o ispravku presude. Naime, u Zakonu o kaznenom postupku piše: “Pogreške u imenima i brojevima te druge očite pogreške ili propusti u pisanju i računanju, nedostatke u obliku i nesuglasnosti napisane presude s izvornikom ispravit će, posebnim rješenjem, predsjednik vijeća na zahtjev stranaka ili po službenoj dužnosti”.
Sutkinji Mitri Meštrović je ovo inače prvi veliki slučaj. Donedavno je bila sutkinja Prekršajnog suda u Zadru i nije imala prethodnog iskustva u kaznenim predmetima. Sutkinja je preuzela slučaj nakon što je sudac Tomislav Šimić zbog zdravstvenih problema završio u bolnici. Tadašnji odvjetnik Darka Kovačevića, Andrej Korljan, odmah je tražio njezino izuzeće. Jer Korljan joj brani supruga Dejana Pupovca (42) u slučaju “Leasing”, koji ni danas nije gotov.
Zbog Kovačevićeva puštanja na slobodu prosvjede je u nekoliko gradova u Hrvatskoj organizirala Facebook grupa “Protiv pravosuđa koje štiti kriminalce”, a ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković hitno je doputovao u Zadar, razgovarao s predsjednicima zadarskih sudova i Državnog odvjetništva te izjavio da se na taj predmet nije moglo utjecati, ali da će im to iskustvo poslužiti da zakonskim izmjenama unaprijede pravni okvir kako se u budućnosti to ne bi događalo.
Tog 14. prosinca sutkinja je uz ispriku žrtvi odgodila raspravu, a 10. siječnja ga nepravomoćno osudila na pet godina zatvora. Nakon toga Kovačević je u pritvoru ostao još mjesec dana.