Pregovori Grčke i predstavnika eurozone upali su u slijepu ulicu, a u njihov uspjeh sve se manje vjeruje. U strahu od bankrota države, građani su počeli masovno povlačiti novac iz banaka, a Europska središnja banka poručila je kako nije sigurna hoće li grčke banke u ponedjeljak uopće moći otvoriti svoja vrata.
Navodno je iz grčkih banaka samo od ponedjeljka do srijede povučeno oko 2 milijarde eura.
U spas Grčke očito ne vjeruje ni njen ministar financija Yanis Varoufakis koji je za pregovore s međunarodnim kreditorima rekao da su "na rubu incidenta".
- Mi smo došli s prijedlozima, ali o tome se nije razgovaralo. Naša strana je poslala snažan signal partnerima i institucijama. Predstavili smo prijedlog koji bi, ako bi bio prihvaćen, mogao riješiti grčku krizu u kratkom roku - rekao je Varoufakis ponovivši da su Grčkoj potrebne reforme, a ne novi rezovi.
Dužnosnici eurozone traže od Grčke provođenje korjenitih reformi u zamjenu za novu ratu međunarodne pomoći. Vlada u Ateni ne želi pak provoditi bolne rezove.
Grčka do 30. lipnja mora MMF-u isplatiti dospjeli kredit od 1,5 milijardi dolara, ali oni taj novac nemaju zbog čega su im nužne 7,2 milijarde eura pomoći kako bi pokrili dug te spriječili bankrot i izlazak iz eurozone.
Iako je i Donald Tusk, predsjednik Europskog vijeća, izjavio da je istupanje Grčke iz eurozone, a možda i Europske unije izvjesnije nego ikad prije, grčki premijer Alexis Tsipras poručuje da bi takav scenarij bio početak kraja eurozone.
- To bi bio nepovratni proces, bio bi početak kraja eurozone. Bilo bi to jako negativno za sve narode Europe - kaže Tsipras.
Izvanredni sastanak na vrhu predsjednika država i vlada devetnaest zemalja eurozone održat će se u ponedjeljak navečer u Bruxellesu. O sudbini Grčke u EU nakon toga trebalo bi se znati više.