Njemačka u ponedjeljak slavi 20. godina od pada Berlinskog zida. Povodom toga njemačka kancelarka Angela Merkel će se sastati s državnom tajnicom SAD-a Hillary Clinton, a kasnije će s bivšim sovjetskim i poljskim predsjednicima Mihailom Gorbačovom i Lechom Walesom prijeći preko mosta na kojem se do ujedinjenja nalazio granični prijelaz Bornholmer Strasse.
Na Svečanosti slobode ispred Brandeburških vrata će biti biti ruski predsjednik Dimitrij Medvedev kao i francuski Nicolas Sarkozy koji je na Facebooku objavio svoju sliku na kojoj se vidi da je i on bio prisutan dok se rušio Berlinski zid. Na svečanost će doći i britanski premijer Gordon Brown kao i predsjednici Europskog parlamenta i Europske komisije Jerzy Buzek i Manuel Barroso. Vrhunac svečanosti će biti rušenje domina na mjestu gdje je nekada bio Zid.
PAD ZIDA 9. STUDENOGA 1989.
Glasnogovornik istočno njemačke Vlade Guenter Schabowski je 9. studenoga 1989. godine na konferenciji za novinare rekao da će se granica prema Zapadu moći prelaziti bez odobrenja vlasti. Na pitanje novinara kada bi ta odredba trebala stupiti na snagu, on je rekao odmah. Nakon toga su građani Istočnog Berlina pohrlili prema Zidu, a neobaviješteni čuvari granice su popustili pred svjetinom te su otvorili granicu.
'IZDALI SU MOJE IDEOLOGIJE'
Granicu prema Zapadu je otvorio Harald Jäger, graničar koji je bio odan Partiji. Izjavio je da je pad Zida za njega bio najljepše i najgore iskustvo u životu. Nakon što se otvorila granica osjećao se da su ga Partija i vlast iznevjerile te da se ideologija u koju je vjerovao raspala. Jäger kaže da nije heroj te da je učinio ono što je bilo tada ispravno. Sretan je što nije došlo do krvoprolića.