Članovi Hrvatskog puhačkog orkestra - Gradske glazbe Imotski u srijedu navečer u dvorani UN-a u Ženevi nakon veličanstvenog nastupa dobili su ovacije pune dvorane. Na poziv stalne misije Republike Hrvatske pri UN-u, Imotski glazbari nastupili su na gala večeri povodom obilježavanja 30. obljetnice međunarodnog priznanja RH i njenog ulaska u Ujedinjene narode.
Proslavu je organizirala stalna misija Republike Hrvatski pri UN-u, a pokrovitelj koncerta je bilo Ministarstvo vanjskih i europskih poslova te Ministarstvo kulture RH, uz Splitsko-dalmatinsku županiju i grad Imotski. Sve je krenulo još prije dvije godine, u doba pandemije, kada su imotski glazbari dobili poziv na kojem bi im mnogi pozavidjeli, da povodom Dana Europe da održe svečani koncert 9. svibnja. Zbog strogih epidemioloških mjera putovanje nije realizirano, ali su imotski glazbari tada svojom gestom iznenadili mnoge.
Izvedba Imoćana kao službena čestitka
- Ostali smo ugodno iznenađeni kada je organizator zamolio da virtualno snimimo Beethovenovu "Odu radosti", službenu himnu Europe, te da snimku proslijedimo u Ženevu kako bi je delegacija EU proslijedila svim svojim članicama kao službenu čestitku - govori nam kapelnik i "duša" imotske glazbe prof. Ivan Glibota Crni.
Njihova izvedba postala je pravi hit, a potom je uslijedio još jedan poziv koji se na radost svih ovih dana realizirao odlaskom u Ženevu. Razumjeli su mladi Imoćani što se od njih očekuje, jer u Hrvatskoj je više od 150 amaterskih puhačkih orkestara, ali je samo jedan među njima dobio poziv za sudjelovanje na svečanom obilježavanju 30. godišnjice Republike Hrvatske u članstvu UN.
Ovacije u dvorani
A pod Glibotinom virtuoznom palicom u Ženevi su odjeknuli zvuci Lijepe naše, Ode radosti, završno kolo iz Gotovčeve opere Ero s onog svijeta, opere Zrinski Ivana plemenitog Zajec do Morlačkog plesa skladatelja Tonća Ćićerića. Svojim orkestralnim izvedbama visoke uzvanike, diplomate ove jubilarne obljetnice proveli su do Južne Amerike, Meksika, Njemačke, zaplesali su svojim notama grčki sirtaki i irski riverdanc. Uz prvi dio koncerta u ozbiljnijem tonu, večer je završila u lepršavijem stilu. Skladbom Nikice Kalođere i njegove Male barke te Marijana Bana i Luce Imoćani su izazvali ovacije i vraćali se ponovno svirati.
'Uspjeh je rezultat ogromnog truda'
Gradska glazba Imotski inače je jedan od tri najbolja amaterska puhačka orkestra u Europi, a prije dvije godine proslavili su i 150. obljetnicu djelovanja. U svojoj dugoj povijesti rada rijetko tko bi se mogao pohvaliti uspjesima kakvima se diči ovaj orkestar. Osnovali su ih davne 1870. godine tadašnji imotskih intelektualci, školovani glazbenici, pa je ovaj puhački orkestar odavno prešao granice amaterizma i svojom glazbom slobodno može stajati uz bok profesionalnih orkestara. Više godina zaredom hrvatski su prvaci uz nebrojene prestižne kako domaće, tako europske i svjetske nagrade, plakete i priznanja sa međunarodnih smotri. Okitili su se Imoćani srebrom i zlatom, ali je poziv u Ženevu nešto više od europskih i svjetskih priznanja.
Kako to kaže prof. Glibota, oni su u Ženevi predstavili ne samo Imotsku krajinu, već i cijelu Hrvatsku.