Grad Zagreb je odlučio značajno podići cijenu komunalnog doprinosa koji se plaća pri izgradnji novih objekata. Poskupljenje je danas najavio gradonačelnik Tomislav Tomašević (Možemo!) ne ulazeći u detalje i cijene. Ali po upravo objavljenom prijedlogu koji je pušten u javno savjetovanje, vidljivo je da su poskupljenja od 17 pa čak do 60 posto, zavisno od zone, odnosno područja grada u kojem se investira u novi objekt. Komunalni doprinos ne treba miješati s komunalnom naknadom koja se plaća po četvornom metru svaki mjesec i služi za održavanje infrastrukture i koju Tomašević ne diže. Komunalni doprinos se plaća samo jednom, prilikom izgradnje i namijenjen je izgradnji potrebne infrastrukture poput ceste, vodovoda, plina i sl.
Tomašević je objasnio da novac koji se skupi iz komunalnog doprinosa jednostavno nije dovoljan za sve potrebe.
- Deset godina se cijena nije mijenjala. Iznos koji se prikupi nije dovoljan ni da pokrije pola potreba za infrastrukturom. Idemo na njegovo povećanje kako bi barem malo smanjili razliku troškova komunalne infrastrukture i novca koji dolazi iz doprinosa - rekao je Tomašević i dodao da će u prvoj zoni on iznositi kao i u prvoj zoni Dubrovnika i Splita, dok su dosad investitori manje plaćali nego u ta dva grada.
Za prvu zonu 18,35 eura umjesto dosadašnjih 15,73 eura, što je poskupljenje od cca 17 posto.
Za drugu zonu on raste na 18 eura umjesto dosadašnjih 14,4 eura, što je poskupljenje od cca 25 posto.
U trećoj zoni raste s 10 na 16 eura, što je poskupljenje od 60 posto.
U četvrtoj zoni raste s 7,5 eura na 12 eura, što je također poskupljenje od 60 posto.
U petoj zoni ostaje dva eura kao i dosad, a u šestoj raste minimalno, s 1,33 na 1,5 eura.
Vidljivo je da su najveća poskupljenja u zonama u kojima buja gradnja, a potrebna su znatna ulaganja u izgradnju nove infrastrukture.
Osim poskupljenja, Tomašević je smanjio i popuste na jednokratna plaćanja komunalnog doprinosa ili ako se plaća na tri rate. Uglavljena je i kvadratura za koju Grad branitelje oslobađa komunalnog doprinosa. Cijeli prijedlog odluke i obrazloženje možete pogledati ovdje.
Nakon javnog savjetovanja su moguće i izmjene prijedloga, a kako je najavio Tomašević, nove cijene bi trebale biti usvojene na sjednici Gradske skupštine u prosincu.