To je to što me zanima!

'Građani sve teže žive, a Vlada ne donosi dugoročne mjere na koje pozivamo već mjesecima'

Vjerojatno ćemo svjedočiti uvođenju novih mjera kada uvedemo euro, što će biti puno prekasno, a Vlada nam je svojim potezima dosad pokazala da ništa bolje ne možemo ni očekivati, poručuje saborski zastupnik IDS-a
Vidi originalni članak

Već mjesecima tražimo od Vlade da predstavi dugoročne mjere odgovora na inflaciju koja iznosi gotovo 11 posto, međutim mjera  naprosto nema, naglasio je IDS-ov zastupnik  Marin Lerotić za saborskom govornicom istaknuvši kako su mjere koje je Vlada do sada donijela samo vatrogasne, naročito kad je riječ o cijenama naftnih derivata. 

'Ne možemo biti zadovoljni standardom naših sugrađana'

- Nedavne brojke kažu da je prosječna plaća u Hrvatskoj oko 7600 dok je medijalna 6300 kuna. Sada kada smo već gotovo cijelo desetljeće dio EU i kada ulazimo u eurozonu i Schengen definitivno ne možemo biti zadovoljni sa standardom koji imaju naši sugrađani. U Hrvatskoj radnici teško žive, a umirovljenici još i teže, jedva preživljavaju s prosječnom mirovinom od otprilike 2960 kuna, odnosno otprilike 394 eura, dok je primjerice u Sloveniji prosječna mirovina gotovo 700 eura, a o Italiji ili Njemačkoj da ni ne pričamo - naveo je Lerotić i dodao je kako imamo 276.000 umirovljenika koji primaju najnižu mirovinu, koja iznosi 1833 kune, odnosno 244 eura.

LJESTVICA KONKURENTNOSTI ZA 2022. Povećanje cijena i u svibnju: Inflacija u Hrvatskoj 10,8%

- Od oko 21.000 umirovljenika koji su ove godine otišli u mirovinu 40 posto ih je završilo na najnižoj mirovini. To su iznosi koji nisu dovoljni za dostojanstven život ni u normalnim vremenima, a kamoli u ovo zaista nezapamćeno vrijeme pandemije i inflacije - poručuje. 

'Vjerojatno će nove mjere biti kad uvedemo euro, što će biti puno prekasno'

Upozorio je kako je ulje poskupilo 33 posto, brašno 27 posto, mlijeko 21 posto, tjestenina 15 posto, što je neizdrživo.

- Kao Klub IDS-a predložili smo određene izmjene što u vidu povećanja iznosa za uzdržavane osobe, ali i povećanje neoporezivog studentskog dohotka. Oba prijedloga tiču se povećanja s dosadašnjih 15.000 na 30.000 kuna. Pozitivno je svakako što je početak turističke sezone izvrstan, to nam svakako daje određenu sigurnost te je sada vrijeme da se krene s ozbiljnim radnjama i pripremama za zaštitu standarda građana - rekao je. 

KOMENTIRA: EMIRAT ASIPI Dokle, braćo, toliko skupo? Dok u SAD-u drastično pada cijena nafte, u Hrvatskoj slijedi kaos

IDS, dodao je, inzistira na poreznom rasterećenju u svakom mogućem obliku te na produljenju mjera koje se tiču energenata, odnosno plina i električne energije.

- Također, očekujemo da se i na razini Europske komisije i Europskog vijeća otvore teme o obračunu PDV-a na trošarine kako bi se dobila dodatna mogućnost intervencije na cijenu goriva.  Vjerojatno ćemo svjedočiti uvođenju novih mjera kada uvedemo euro, što će biti puno prekasno, a Vlada nam je svojim potezima dosad pokazala da ništa bolje ne možemo ni očekivati - zaključio je. 

Idi na 24sata

Komentari 7

  • čimbenik 29.06.2022.

    Lerotiću, jel se nisi i ti možda malo sladio "Dorinom"?

  • sljastrava 29.06.2022.

    Trla baba lan

  • Pravedna Sloboda Razuma 29.06.2022.

    oligarhija (grč. ὀλιγαρχία: vladavina nekolicine), politički poredak u kojem vlast drži mala skupina ljudi. U najširem smislu oligarhija je svaka vladavina manjine, a izraz se, uglavnom, rabi s negativnim vrijednosnim predznakom za režime u kojima je manjina uzurpirala vlast i raspolaže njome na temelju ekonomske ili vojne moći. Kod Aristotela oligarhija, kao izrođivanje aristokracije, vladavina je malobrojnih bogataša u vlastitu korist.

Komentiraj...
Vidi sve komentare