Grad Zagreb posljednjih mjesec dana ugostiteljima šalje rješenja za terase. I dok su nekima smanjene, drugima su ukinute, može se čuti iz zagrebačkog Udruženja ugostitelja kojima svakodnevno stiže sve više dopisa njihovih članova. Kako tvrde, neki ugostitelji u novoj godini ili neće imati terase, ili će ih morati smanjiti. Iako svjesni da po tom pitanju treba uvesti reda jer su neki njihovi kolege stavili stolove na cestu, a drugi na zelenu površinu, dobar dio njih je potez gradskih vlasti neugodno iznenadio. Dio njih stava je da Grad Zagreb nema sluha za ugostitelje koji su dodatno zadužili i uložili novac u terase u vremenima kad im je promet smanjen zbog pandemije korona virusa.
- Uložili smo dosta novca, dok je godina sama po sebi katastrofalna, imamo najskuplji PDV. Jedina smo država koja od početka pandemije u Europskoj uniji nije smanjila PDV u ugostiteljstvu. Istovremeno, plin je poskupio 40 posto, struja 30 posto, onda zaista ne razumijem rezanje na terasama. Svi su se jako namjerili na ugostiteljstvo - rekao je jedan ugostitelj.
Iz Grada Zagreba navode kako u metropoli postoji oko 1300 otvorenih ugostiteljskih terasa i ističu da je većini krajem godine istekao zakup javne površine.
- Upravo je u tijeku dodjela javnih površina prema zahtjevima za postavljanje terasa za 2022. godinu. Većinom se radi o zadržavanju postojećih terasa, no ima i zahtjeva za proširenjem, kao i zahtjeva kojima se predviđa terasa manje površine - rekli su. Naveli su i da su velikoj većini ugostitelja zahtjevi za dodjelom javne površine prihvaćeni u cijelosti.
- Zbog mnoštva mogućih razloga neki su zahtjevi djelomično prihvaćeni ili, vrlo rijetko, odbijeni - kažu u Gradu Zagrebu.
I dok Zagreb, koji ima najvišu stopu prireza, zbog teškog financijskog stanja još ne razmišlja o njezinu smanjenju, neke općine i gradovi od Nove godine krenuli su tim putem. Karlovac smanjuje prirez s 12 na devet posto, Rijeka s 15 na 14 posto, Otočac s devet na sedam posto, Varaždin s deset na 7,5 posto, Crikvenica s deset na sedam posto. Split je prvo odlučio smanjiti prirez, ali tek od 2024. godine. Ipak su vrlo brzo poništili tu odluku.