To je to što me zanima!

Grad potvrdio: Pokojni hrvatski diplomat Budimir Lončar imat će grobno mjesto na Aleji slavnih

Lončar je već od 1950. bio u diplomaciji, te je godine postao konzul i savjetnik u UN-u. Tad je, kako je govorio, naučio "svaki dan mijenjati košulju, katkad i dvaput dnevno, uvijek imati čiste cipele, a kosu prati svaki dan".
Vidi originalni članak

Hrvatski diplomat Budimir Lončar preminuo je 1. rujna u 101. godini života. Mjesec dana nakon pogreba stigla je vijest da je Grad Zagreb Budimir Lončaru dao grobno mjesto na Mirogoju.

- Gradonačelnik Zagreba, na inicijativu Povjerenstva za dodjelu grobnog mjesta za ukop značajne osobe, predlaže društvu Zagrebački holding, podružnici Gradska groblja, da se za ukop Budimira Lončara dodijeli na korištenje Janji Lončar, supruzi Budimira Lončara, grobno mjesto na Mirogoju, odjel : 1 RKT, grobno polje . 52, razred I, grobno mjesto br.154 - piše u Zaključku objavljenom u Službenom listu Grada Zagreba br, 31. od 2. listopada 2024. godine.

Lončar je već od 1950. bio u diplomaciji, te je godine postao konzul i savjetnik u UN-u. Tad je, kako je govorio, naučio "svaki dan mijenjati košulju, katkad i dvaput dnevno, uvijek imati čiste cipele, a kosu prati svaki dan".

ŽIVOTNA SAGA DŽENTLMENA 'Sadam je Lončara dočekao s pištoljem za pojasom. To mu je bio najteži razgovor u karijeri'

Lončar je imao briljantnu memoriju, pamtio sve što vidi i čuje, puno držao do elegancije, kontakata, etikete... Lončar je odlično poznavao Tita, Koču Popovića, Fidela Castra, Kissingera, Brzezinskog, Tatcherovu, Kohla, Nixona, Brandta, Gorbačova, Genschera i Claudea Cheyssona (bivši francuski ministar Cheysson mu je navodno i kum). Dugo je bio uz Tita, išao na konferencije nesvrstanih, sastanke OESS-a, međunarodne konferencije...

Lončar je bio posljednji ministar vanjskih poslova SFR Jugoslavije, posebni izaslanik glavnog tajnika Ujedinjenih naroda za Pokret nesvrstanih i savjetnik dvojice hrvatskih predsjednika, Stjepana Mesića i Ive Josipovića.

Prozivalo ga se zbog razdoblja nakon Drugog svjetskog rata, u kojem je kraće vrijeme vodio zadarsku Oznu, kao i zbog uloge u donošenju odluke o embargu oružja zemljama na prostoru bivše Jugoslavije 1991. godine.

- To što mene optužuju za uvođenje embarga je glupost i kardinalno neznanje. Čak i da sam bio protiv embarga, a po svojem uvjerenju nisam mogao biti, ja nisam mogao učiniti ništa, jer nisam imao pravo glasa. Na toj sjednici Vijeća sigurnosti proširena je internacionalizacija krize i stvoren legitimitet za buduću intervenciju. Ja sam prvi ministar vanjskih poslova u povijesti Ujedinjenih naroda koji je svoju zemlju (Jugoslaviju, op. a) stavio na dnevni red VS-a, zato što ugrožava svjetski mir. Moj govor nije tajan - u UN-u sam između ostalog rekao: 'Nitko od jugoslavenskih faktora nije nevin, niti potpuno čist', ali 'jasno je gdje su generatori konflikta i gdje su glavni motivatori nepovjerenja'. Na to se pozvao i američki državni tajnik James Baker i podvukao kako je jasno da sam mislio na Slobodana Miloševića - rekao je svojedobno u intervjuu Jutarnjem listu.

Bio je aktivan i u stotoj godini te redovito dolazio na promocije knjiga. 

Idi na 24sata

Komentari 29

  • bcelija 13.10.2024.

    Bravo Zagreb!

  • Antimor 11.10.2024.

    Nekad su on i jedan jugoslovenski general bili skupa u Beogradu. Sad će opet biti skupa u Zagrebu. Još da nam i Tita vrate...

  • srijemacizsirmijuma 10.10.2024.

    Kad pomislim da ne moze gore,tomasevic i njegova stoka sitnog krvavo crvenog zuba mi pokazu koliko su dno dna.

Komentiraj...
Vidi sve komentare