Nakon što su mu 1978. godine uzeli zemljište i srušili kuću, djed Janko prestao je jesti i počeo kopnjeti. Uzeli su mu sve što je imao, a njemu je to onda uzelo sigurno i deset godina života.
Priča tako Mladen Maršanić (65), koji je sa sestrom Mirjanom Kos (65) u utorak postavio ogradu na okretište tramvaja u zagrebačkom naselju Prečko. Njihova je priča puno dulja čak i od mandata Milana Bandića.
Zemljište na kojem se okretište nalazi, ali i još nekoliko jutara oko njega, godinama je kupovao Mladenov i Mirjanin pradjed po majčinoj strani, Jure Juretić, koji je u Zagreb stigao 1890. godine s Grobnika, odakle su tada došli i Maršanići.
Prvo je Jure na parceli na kojoj je danas okretište sagradio kuću, a 1945. djed Janko sagradio je novu.
Na poljima oko kuće uzgajao je voće i povrće i prodavao ga na tržnici.
U kući su živjele tri generacije Juretića, pa tako i Mladen sa sestrom.
Država je 1978. godine odlučila tuda “provući” cestu, Janku je uzela zemljište, srušila kuću, platila nekakvu naknadu, ali cesta tuda nikad nije prošla. Ali jest okretište, i to tri godine nakon što je, kaže Mladen, majka Vera 1997., a na temelju zakona o povratu imovine iz 1996. godine, podnijela zahtjev da im plate odštetu po tržišnoj cijeni.
Djed Janko preminuo je baš nekako tad, prisjeća se njegov unuk. Saga traje 22 godine, u srijedu ih je na pet minuta primio gradonačelnik i rekao da će “sve biti riješeno”. Jučer je iz Grada obitelji stigla ponuda za otkup - za 1425 metara kvadratnih okretišta nude 112.000 eura. Vrijednost su izračunali na temelju cijena iz 1996. godine.
Obitelj je odbila, s bitkom idu dalje.