Sutkinja Visokog prekršajnog suda RH Antonija Kovačić mirno može sjediti doma i svirati klavir, no i dalje će primati od 8000 do 9000 kuna.
Trenutačno je suspendirana i nema obavezu dolaziti na posao, ali ima pravo na polovicu sudačke plaće, pojasnili su na sudu Jutarnjem listu, sve dok ne primi pisanu odluku predsjednika Državnog sudbenog vijeća o razrješenju. Tad ima pravo podignuti ustavnu tužbu. To bi moglo potrajati jer bi mogla izbjegavati primiti odluku jednako kao što je godinama uspješno izbjegavala primiti poziv DSV-a o pokretanju stegovnih postupaka. Sutkinja Kovačić godinama gotovo ništa nije radila. Još je 2016. tadašnji predsjednik Visokog prekršajnog suda protiv nje pokrenuo postupak, a uslijedile su još dvije prijave DSV-u, koji joj je pozive slao na kućnu adresu, na kojoj nije boravila, a ne na sud.
Državno sudbeno vijeće konačno ju je u srpnju razriješilo dužnosti zbog izazivanja poremećaja u radu suda koji znatno utječu na djelovanje sudbene vlasti, nanošenja štete ugledu suda i neurednog obnašanja sudačke dužnosti. U ovoj godini jedna je sutkinja ukorena, a još dva suca novčano su kažnjena.
Lani je dovršeno sedam stegovnih postupaka u kojima je utvrđena stegovna odgovornost sudaca zbog neurednog obnašanja sudačke dužnosti, izazivanje poremećaja u radu suda, nanošenje štete ugledu suda i sudačke dužnosti i nepostupanje po odlukama donesenim u postupcima za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku. Prema podacima DSV-a, stegovno su kažnjeni: Zorka Ćaćić Zagrajski, sutkinja Općinskog suda u N. Zagrebu (ukorena), Milena Lušić, sutkinja Visokog prekršajnog suda (razriješena je uz primjenu uvjetne osude), Moris Bukvi, sudac Prekršajnog suda u Rijeci (novčano je kažnjen), kao i sudac Općinskog suda u Dubrovniku Željko Cebalo.
Saša Rešetar, sudac Općinskog suda u Osijeku, razriješen je uz primjenu uvjetne osude, a Nataša Jerković, sutkinja Županijskog suda u Splitu, kažnjena je novčano jer nije postupala prema odlukama donesenim u postupcima za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.