Kandidature, kojih je ipak nešto manje nego u 2016. kada ih je bilo 376, predao je 251 pojedinac i 92 organizacije, priopćio je Institut.
Njihova imena se drže u tajnosti najmanje 50 godina.
Primanje kandidatura koje svake godine imaju pravo predati tisuće osoba (parlamentarni zastupnici i ministri svih zemalja, bivši laureati, pojedini sveučilišni profesori) završava se 31. siječnja.
Premda je ruska ofenziva na Ukrajinu počela nakon tog nadnevka, 24. veljače, sukob bi ipak mogao utjecati na popis kandidata jer pet članova Nobelova odbora mogu također predložiti svoje kandidate na prvoj sjednici planiranoj u ponedjeljak.
Iako Nobelov institut ne otkriva imena kandidata, oni koji su ih nominirali mogu odlučiti da otkriju ime svog kandidata.
Tako se ove godine zna da su predloženi demokratski aktivisti u Mjanmaru, bjeloruska oporbena čelnica Svetlana Tihanovska, Papa Franjo i neki od istaknutih boraca za zaštitu klime poput mlade Grete Thunberg i slavnog Davida Attenborougha.
Zastupnik norveške populističke desnice rekao je u subotu - premda će zacijelo biti kasno za ovu godinu - da za Nobelovu nagradu želi predložiti ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.